ساندویچ پانل سردخانه

قیمت ساندویچ پانل سردخانه
refrigrator-sandwichpanel-installation
refrigrator-sandwichpanel-main
refrigrator-sandwichpanel-zoom
refrigrator-sandwichpanel-1
previous arrow
next arrow

ساندویچ پانل سردخانه (Cold room sandwich panel) جز متریال اصلی ساخت سردخانه‌ها است. ساندویچ پانل سردخانه به دلیل داشتن یک لایه فوم پلی اورتان در برابر تبادلات حرارتی و رطوبتی با محیط بیرون به شکل عایق عمل کرده و مانع از هدر رفت انرژی برودتی سردخانه‌ها به بیرون می‌شود. معمولا برای سردخانه‌های زیر صفر از ساندویچ پانل با ضخامت 10 الی 15 سانتی‌متر و برای سردخانه‌های بالای صفر از ساندویچ پانل با ضخامت 7 الی 10 سانتی‌متر استفاده می‌شود.

مشخصات ساندویچ پانل سردخانه آسیا
انواع ساندویچ پانل سردخانه ضخامت پانل (سردخانه زیرصفر) ضخامت پانل (سردخانه بالای صفر) نوع ورق قیمت
ساندویچ پانل سردخانه پلی اورتان 10-15 سانتی‌متر 7-10 سانتی‌متر ورق گالوانیزه- آلوزینک تماس بگیرید
ساندویچ پانل سردخانه xps 10-15 سانتی‌متر 7-10 سانتی‌متر ورق گالوانیزه- آلوزینک تماس بگیرید

ویژگی‌های ساندویچ پانل سردخانه

در این مطلب از آسیا پانل قصد داریم راجع به ساندویچ پانل سردخانه توضیحاتی ارائه کنیم پس اگر قصد احداث یک سردخانه را دارید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید ما نگرانی شما را درک می‌کنیم و هرآنچه که درباره ساندویچ پانل سردخانه نیاز دارید بدانید را در این مقاله به شما می‌گوییم.

ساندویچ پانل سردخانه، نوعی ساندویچ پانل است که برای ساخت سازه‌های سردخانه به عنوان انبار مواد غذایی یا دارویی به کار می‌رود. این نوع ساندویچ پانل ویژگی‌های خاصی دارد که با شرایط موجود در سردخانه سازگار است. ساندویچ پانل سردخانه دارای ویژگی‌های زیر است:

 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و رطوبت
 • قابلیت شستشو
 • مقاومت بالا در برابر ضربه
 • نصب و اجرای سریع و آسان
 • قیمت مناسب
 • دوام و طول عمر بالا
 • مقاومت در برابر حریق و آتش‌سوزی

ساخت انواع سردخانه با ساندویچ پانل

سردخانه با ساندویچ پانل، یک ساختمان با ساختاری پیچیده است که برای نگهداری مواد غذایی یا دارویی در دماهای پایین ساخته می‌شود.

در سردخانه‌های با رطوبت زیاد استفاده از فوم xps مرسوم است زیرا جذب آب بسیار اندکی دارند. اما در سردخانه‌های صنعتی بزرگ استفاده از ساندویچ پانل پلی اورتان متداول است زیرا فوم پلی اورتان برابر رطوبت و حریق مقاومت بالایی دارد و از دانسیته و انسجام بسیار خوبی برخوردار است.

دیواره‌های سردخانه با ساندویچ پانل عایق حرارتی مناسبی هستند که می‌توانند دمای سردخانه را در حدود منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگه دارند. برای ایجاد فضای مناسب سردخانه، علاوه بر ساندویچ پانل‌ها، سیستم خنک کننده، سیستم تهویه، درب‌ سردخانه و سیستم‌های نظارت و کنترل نیز نیاز است.

کاربرد ساندویچ پانل سردخانه

از سردخانه‌ها در صنایع مختلفی برای نگهداری و حفظ کیفیت مواد مصرفی استفاده می‌شود. در ادامه به چند نمونه از کاربردهای ساندویچ پانل سردخانه اشاره می‌کنیم:

 • رستوران‌ها، هتل‌ها
 • صنایع غذایی
 • تولیدات دارویی
 • آزمایشگاه‌ها
 • تجهیزات پزشکی
 • صنایع شیمیایی
 • ساخت انواع کانکس
 • اتاق حمل بار

کانکس سردخانه: یک سازه پیش ساخته است که جهت انبار و نگهداری موقت انواع مواد غذایی و دارویی از آن استفاده می‌شود. از مزایای کانکس سردخانه قابلیت حمل‌ونقل، جابه‌جایی و مستقر کردن سازه در مکان دیگری است.

اتاق حمل بار: از ساندویچ پانل دیواری سردخانه در کف، دیواره‌ها و سقف اتاق‌های حمل بار استفاده می‌شود. ساندویچ پانل سردخانه وزن بسیار کمی دارد و جهت عایق‌بندی و حفظ سرمای داخل اتاق حمل بار بهترین گزینه است.

انواع سردخانه صنعتی

از سردخانه‌های صنعتی به منظور نگهداری محصولات در دمای مناسب و حفظ سلامت و تازگی آن‌ها استفاده می‌شود. محصولات و اقلامی که در سردخانه‌ها نگهداری می‌شوند و سردخانه‌های مخصوص نگهداری این محصولات نیز به چند گروه مختلف تقسیم می‌شوند:

 • سردخانه‌های میوه و سبزیجات: همان طور که پیداست از این سردخانه‌ها به منظور نگهداری انواع میوه‌جات و سبزیجات استفاده می‌شود.
 • سردخانه‌های مواد غذایی: نگهداری مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، لبنیات، نان در این دسته از سردخانه‌ها انجام می‌شود.
 • سردخانه‌های دارویی: از این سردخانه‌ها برای نگهداری مواد دارویی که باید در شرایط دمایی و رطوبتی خاصی نگهداری شوند، استفاده می‌شود.
 • سردخانه‌های لجستیک و توزیع: کاربری اغلب سردخانه‌ها به منظور انبار کردن مواد غذایی برای مدت زمان طولانی است اما در این سردخانه‌ها برای توزیع و نگهداری مواد غذایی، مواد دارویی و سایر کالاهای حساس برای مدت زمان کم و انتقال آن‌ها به سایر نقاط استفاده می‌شود.
 • سردخانه‌های بسته‌بندی: در این سردخانه‌ها محصولات بسته‌بندی شده‌ای مانند انواع نوشیدنی، لبنیات، بستنی نگهداری می‌شود.
 • سردخانه‌های پزشکی: واکسن، سرم، نمونه‌های آزمایشگاهی از جمله اقلامی هستند که در سردخانه‌های پزشکی نگهداری می‌شوند.
 • سردخانه‌های نفتی و شیمیایی: نگهداری مواد شیمیایی و نفتی مثل نفت یا گاز مایع نیز در این سردخانه‌ها صورت می‌گیرد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل سردخانه

در انتخاب ساندویچ پانل سردخانه، نوع عایق و ضخامت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ورق مورد استفاده در ساندویچ پانل سردخانه، اغلب صاف و بدون شیار است تا از نفوذ و رشد میکروب‌ها درون فرورفتگی‌ها جلوگیری شود.

ضخامت ساندویچ پانل سردخانه، به عوامل مختلفی مانند نوع مواد اولیه، نوع سازه و دمای مورد نظر برای سردخانه بستگی دارد. معمولا ساندویچ پانل سردخانه بالای صفر با ضخامت 7 تا 10 سانتی متر و برای سردخانه‌های زیرصفر ساندویچ پانل‌هایی با ضخامت 10 الی 15 تولید می‌شود.

ضخامت ورق ساندویچ پانل سردخانه به این گونه است که ورق آلوزینک و گالوانیزه با ضخامت بین 0.4 الی 0.6 میلی‌متر و ورق آلومینیوم با ضخامت 0.7 میلی‌متر تولید می‌شود.

به‌طور کلی، در سردخانه‌هایی با دمای پایین‌تر، ساندویچ پانل‌هایی با ضخامت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ضخامت بالاتر ساندویچ پانل‌ها می‌تواند باعث کاهش انتقال حرارت با محیط بیرون شده و سبب حفظ دمای مطلوب درون سردخانه شود. از آن‌جایی که در ساخت سردخانه با ساندویچ پانل اغلب از ساندویچ پانل پلی اورتان استفاده می‌شود دانسیته ساندویچ پانل سردخانه در حدود 40 کیلوگرم بر متر مکعب است.

نکته مهم دیگر این است که از آن‌جایی که سردخانه‌ها اغلب در فضای سرپوشیده اجرا می‌شوند برای پوشش دیوار و سقف این سازه‌ها از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود. اما اگرسردخانه‌ها در قالب کانکس سردخانه‌ای ثابت یا متحرک در فضای باز اجرا شود برای پوشش سقف نیاز به استفاده از ساندویچ پانل سقفی است.

علاوه بر این کارفرمایان جهت کاهش هزینه‌ها از پنل‌های یک‌رو ورق استفاده می‌کنند. طرف ورق فلزی پنل‌ها به سمت داخل سازه قرار می‌گیرد و روی کاغذی یا فویلی پنل به سمت بیرون قرار می‌گیرد.

سیستم قفل و یراق آلات سردخانه‌ها اغلب از جنس استیل ضد زنگ انتخاب می‌شود. فوم پلی اورتان یکی از بهترین فوم‌های موجود برای تولید ساندویچ پانل سردخانه است و اغلب کارفرمایان از این فوم برای ساندویچ پانل سردخانه استفاده می‌کنند. پوشش رویی یا همان ورق ساندویچ پانل سردخانه نیز در بیشتر مواقع از جنس آلوزینک و یا گالوانیزه است اما در برخی موارد خاص از ورق آلومینیوم نیز استفاده می‌شود.

نوع فومفوم پلی اورتان کندسوز (PUR)- نسوز (PIR)
جنس ورقورق گالوانیزه- آلوزینک- آلومینیوم
ضخامت فومسردخانه‌های بالای صفر بین 7 الی 10 سانتی‌متر
سردخانه‌های زیر صفر بین 10 الی 15 سانتی‌متر
ضخامت ورقضخامت 0.4 الی 0.6 میلی‌متر (ورق گالوانیزه- آلوزینک) ضخامت 0.7 (ورق آلومینیوم)
دانسیته فوم+ 40 کیلوگرم بر متر مکعب
مشخصات فنی ساندویچ پانل سردخانه

به لحاظ ساختاری و فنی نوع دیگری از پنل‌ها به نام ساندویچ پانل سردخانه قفل‌دار وجود دارد. در این نوع ساندویچ پانل‌ها به جای استفاده از پیچ‌ومهره در محل اتصال نر و مادگی از قفل‌های مخصوص استفاده می‌شود. قفل‌ها درون شیارهایی که از قبل در نظر گرفته شده، تعبیه می‌شوند و توسط آچار آلن باز و بسته می‌شوند.

مزیت این نوع از پنل‌ها نسبت به سایر ساندویچ پانل‌های سردخانه درزبندی هرچه بهتر پنل‌ها و جلوگیری از هدررفت انرژی برودتی است. البته در حال حاضر این نوع از ساندویچ پانل‌ها در بازار ایران تولید نمی‌شود.

ساندویچ پانل سردخانه

چگونگی نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب و اجرای ساندویچ پانل سردخانه کار بسیار تخصصی و پیچیده‌ای است زیرا یک مهندس مکانیک باید قدرت موتور، مکان احداث سردخانه، ضخامت، نوع فوم مصرفی و فاکتورهای دیگری را تعیین کند بنابراین نصب و اجرای سردخانه باید توسط تیمی از کارشناسان و نصابان با تجربه انجام شود.

نکته متمایز در مورد نصب و اجرای ساندویچ پانل سردخانه این است که این سازه‌ها اغلب در داخل یک فضای سربسته اجرا می‌شوند بنابراین برای پوشش دیوار و سقف آن از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌کنند و نیازی به ساندویچ پانل سقفی ندارد. در ادامه نحوه نصب ساندوبچ پانل سردخانه را در چند مرحله توضیح می‌دهیم :

 • آماده‌سازی محل نصب: ابتدا باید محل نصب ساندویچ پانل سردخانه آماده شود. این شامل پاک‌کردن سطح نصب، تهیه قالب‌های لازم (ایجاد زیرسازی با استفاده از پروفیل‌های مخصوص) و ایجاد دسترسی برای کارگران است.
 • قرار دادن پانل‌ها: پس از آماده‌سازی، پانل‌های ساندویچ باید بر اساس نقشه و طرح مشخصی قرار داده شوند. باید به دقت بررسی شود که پانل‌ها در جایی که قرار است نصب شوند، با توجه به ابعاد و اندازه‌های آنها، قابلیت جا به جایی و نصب برای فواصل بعدی را داشته باشند.
 • درزبندی پانل‌ها: پس از نصب پانل‌ها، باید درزهای بین پانل‌ها با استفاده از چسب پلی اورتان هوابندی شوند. این کار در جهت جلوگیری از نفوذ هوا، آب و گرد و غبار به داخل سردخانه انجام می‌شود.

قیمت ساندویچ پانل سردخانه‌ای

قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل سردخانه به عوامل مختلفی از جمله ابعاد و ضخامت پانل، نوع مصالح استفاده شده در ساخت، شرکت تولید کننده و شرایط بازار وابسته است. بنابراین، قیمت ساندویچ پانل سردخانه از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر است.

بهترین راه برای دریافت قیمت دقیق، مشاوره با شرکت‌های تولید کننده ساندویچ پانل و پیمانکاران ساخت سردخانه است. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نصب و خرید ساندویچ پانل سردخانه و استعلام قیمت ساندویچ پانل 10 سانتی سردخانه با کارشناسان آسیا پانل تماس حاصل نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *