ساندویچ پانل دیواری

wall-sandwichpanel
wall-sandwichpanel-installation
wall-sandwichpanel-main
wall-sandwichpanel-zoom
previous arrow
next arrow

ساندویچ پانل دیواری (wall sandwich panel) یک نوع مصالح ساختمانی برای پوشش دیوار است که در آن دو ورق فلزی به صورت ساندویچ به هم چسبیده و در میان آن یک لایه عایق حرارتی و صوتی از جنس فوم پلی اورتان، پلی استایرن، اکس پی اس و پشم سنگ قرار دارد. ورق‌های فلزی نیز از جنس ورق گالوانیزه، آلوزینک و یا آلومینیوم است.

این نوع پانل‌ها برای ساخت دیوارها و پوشش‌های ساختمانی به کار می‌روند و به دلیل داشتن خواص عایق حرارتی، عایق صوتی، وزن کم و مقاومت فیزیکی بالا بسیار محبوب هستند. از مزایای استفاده از ساندویچ پانل دیواری می توان به کاهش هزینه‌های ساخت، افزایش سرعت اجرا، کاهش وزن کلی سازه، کاهش نیروی کار و مصرف انرژی اشاره کرد.

مشخصات انواع ساندویچ پانل دیواری آسیا
انواع ساندویچ پانل دیواری ضخامت ساندویچ پانل نوع فوم نوع ورق قیمت
ساندویچ پانل دیواری پلی اورتان 3-15 سانتی متر فوم پلی اورتان نسوز و کندسوز ورق گالوانیزه- آلومینیوم- آلوزینک تماس بگیرید
ساندویچ پانل دیواری اکس پی اس 3-15 سانتی متر فوم اکس پی اس ورق گالوانیزه- آلومینیوم- آلوزینک تماس بگیرید
ساندویچ پانل دیواری پلی استایرن 3-15 سانتی متر فوم پلی استایرن ورق گالوانیزه- آلومینیوم- آلوزینک تماس بگیرید
ساندویچ پانل دیواری پشم سنگ 3-15 سانتی متر فوم پشم سنگ ورق گالوانیزه- آلومینیوم- آلوزینک تماس بگیرید

لیست قیمت ساندویچ پانل دیواری

با توجه به ویژگی‌هایی که تا به اینجا در مورد ساندویچ پانل دیواری اشاره کردیم، ساندویچ پانل دیواری یک گزینه بسیار ایدئال برای سازندگان و کارفرمایان محسوب می‌شود. 

اجزای تشکیل دهنده ساندویچ پانل دیواری

اجزای اصلی تشکیل دهنده ساندویچ پانل دیواری شامل دو لایه ورق فلزی و یک لایه فوم عایق است. ورق‌های فلزی در ساختار ساندویچ پانل نقش محافظت از ساختار کلی سازه را در برابر عوامل مخرب محیطی ایفا می‌کند. فوم میانی به کار رفته نیز ساندویچ پنل‌ها را در برابر تبادل انرژی با محیط بیرون به عایق تبدیل می‌کند و مانع از هدررفت انرژی حرارتی، برودتی و رطوبتی می‌شود.

ورق ساندویچ پانل دیواری

ورق ساندویچ پانل که در بازار ایران برای تولید پنل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل ورق گالوانیزه، ورق آلوزینک و ورق آلومینیوم است.

ورق گالوانیزه یک لایه ورق آهنی با روکشی از عنصر روی است که مقاومت ورق گالوانیزه را در برابر رطوبت بالا می‌برد. از ورق گالوانیزه برای تولید ساندویچ پانل گالوانیزه با انواع فوم عایق استفاده می‌شود.

ورق آلوزینک همان ورق آهنی با روکشی از آلیاژ روی و آلومینیوم است که مقاومت بیشتری در برابر رطوبت، خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی نسبت به ورق گالوانیزه دارد.

اما ورق آلومینیوم یک ورق انعطاف پذیر است که قیمت بالاتری نسبت به سایر ورق‌ها دارد. از بین ورق‌های موجود، ورق آلومینیوم بالاترین مقاومت را در برابر حرارت و رطوبت دارد.

فوم ساندویچ پانل دیواری

فوم‌هایی که تا کنون در ساخت ساندویچ پنل‌ها به کار رفته‌اند شامل فوم پلی اورتان، پلی استایرن، اکس پی اس، پشم شیشه و پشم سنگ است. در بین این فوم‌ها استفاده از فوم پشم شیشه و فوم پلی استایرن به دلیل معایبی که دارند تقریبا منسوخ شده است.

فوم پلی اورتان یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین فوم‌هایی است که اکنون برای تولید ساندویچ پانل پلی اورتان مورد استفاده قرار می‌گیرد. فوم پلی اورتان در دو نوع نسوز (PIR) و کندسوز (PUR) طراحی و تولید می‌شود. فوم پلی اورتان از انسجام بسیار خوبی برخوردار است و مقاومت حرارتی، رطوبتی و مکانیکی بالایی دارد. فوم پلی اورتان بهترین گزینه برای ساخت کلین روم، سردخانه و یا سوله‌های صنعتی است.

فوم اکس پی اس نوع تقویت شده و اکسترود شده فوم پلی استایرن است که مقاومت حرارتی، رطوبتی و مکانیکی بیشتری نسبت به فوم پلی استایرن دارد. فوم اکس پی اس نسبت به فوم پلی اورتان، فوم ضعیف‌تری محسوب می‌شود. از فوم اکس پی اس بعضا برای ساخت سردخانه و سوله‌های تولیدی، انبار و یا ورزشی استفاده می‌شود.

فوم پشم سنگ بیشترین مقاومت را در برابر حریق دارد و در بین فوم‌های موجود بالاترین مقاومت صوتی را هم به خود اختصاص داده است. فوم پشم سنگ یکی از بهترین انواع فوم‌ها برای ساخت پالایشگاه‌ و یا سالن‌های همایش و کنفرانس است.

اجزای تشکیل دهنده ساندویچ پانل دیواری
نمونه پنل دیواری سوله

مزایای ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری از جمله مصالح ساختمانی مدرن است که برای پوشش دادن دیوارها و درب‌ها در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. مزایای استفاده از ساندویچ پانل دیواری عبارتند از:

عملکرد عایق حرارتی بالا

ساندویچ پانل دیواری دارای عملکرد عایق حرارتی بسیار خوبی است. به علت وجود لایه عایق حرارتی درون پانل، گرما یا سرمایی که در داخل ساختمان تولید می‌شود را به طور موثری درون ساختمان نگه می‌دارد. به لحاظ عملکرد نیز، یک پنل دیواری 4 سانتی با فوم پلی اورتان به اندازه یک دیوار آجری 50 سانتی عایق حرارتی ایجاد می‌کند. ضمن اینکه پانل‌های ساندویچی با ضخامت کمتری که دارند، فضای کمتری را در سازه اشغال می‌کنند، و می‌توان استفاده بهینه‌تری از مساحت زیربنا داشت.

عملکرد عایق صوتی بالا

ساندویچ پانل دیواری دارای عملکرد عایق صوتی خوبی است که به کاهش نفوذ صدا درون ساختمان کمک می‌کند.

وزن کم و قابل حمل

ساندویچ پانل دیواری بسیار سبک و قابل حمل است. این ویژگی باعث می‌شود که نصب و حمل آن بسیار آسان باشد.

طراحی ساده و زیبا

ساندویچ پانل دیواری به طراحی ساده و زیبایی برخوردار است که در تأسیسات مختلف، مانند ساختمان‌های مسکونی و تجاری، استفاده می‌شود.

مقاومت بالا در برابر حریق

برخی از انواع فوم‌های ساندویچ پانل دیواری مانند فوم پشم سنگ در برابر حریق مقاومت بالایی دارد.

عمر طولانی

ساندویچ پانل دیواری دارای عمر طولانی و با کیفیت بالاست. این ویژگی باعث می‌شود که هزینه‌های نگهداری و تعمیراتی کاهش یابد.

سازگاری

سازگاری با اقلیم و شرایط آب‌وهوایی مختلف یکی از مزایای قابل توجه ساندویچ پانل‌های دیواری است که سبب می‌شود بتوان از این مصالح در مناطق گوناگون کشور استفاده کرد.

نمونه پوشش دیوار سازه با ساندویچ پانل دیواری

انواع ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری را بر اساس فاکتورهای متفاوتی می‌توان تقسیم‌بندی کرد؛ بر همین اساس جهت آشنایی بیشتر شما با انواع پانل دیواری، ما به دسته بندی این نوع پانل پرداختیم.

انواع ساندویچ پانل دیواری به لحاظ جنس ورق

به صورت کلی هم در ساندویچ پانل‌ دیواری و هم در ساندویچ پانل‌ سقفی موجود در بازار ایران از 3 نوع ورق استفاده می‌شود که نام گذاری این پانل‌ها بر اساس نوع ورق به شرح زیر است:

 • ساندویچ پانل دیواری آلومینیوم
 • ساندویچ پانل دیواری گالوانیزه
 • ساندویچ پانل دیواری آلوزینک

انواع ساندویچ پانل دیواری به لحاظ جنس فوم

هسته میانی ساندویچ پانل دیواری نیز از انواع و متریال گوناگونی تشکیل شده است:

انواع ساندویچ پانل دیواری به لحاظ نوع اتصال

اتصال، درزبندی و آب‌بندی پانل‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به همین دلیل لبه ساندویچ پانل دیواری را به دو شکل طراحی می‌کنند:

 • ساندویچ پانل دیواری نر و مادگی: در ساندویچ پانل دیواری نر و مادگی لبه پانل‌ها به شکل کام و زبانه طراحی شده است تا هر شیت ساندویچ پانل در شیت کناری چفت شود و سپس پیچ اتصال را بر روی آن پیچ می‌کنند.
 • ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی: در ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی، پیچ اتصال در زیر لبه پانل رویی پنهان شده که این ویژگی علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری سبب درزبندی و آب‌بندی هرچه بهتر پانل‌ها نیز می‌شود.

انواع ساندویچ پانل دیواری به لحاظ شکل ظاهری

ورق رویی ساندویچ پانل‌های دیواری در طرح‌های مختلفی تولید می‌شود:

 • ساندویچ پانل دیواری صاف: در این نوع پانل‌ها ورق فلزی پانل کاملا صاف و بدون هیچ گونه شیار با یرجستگی تولید می‌شود. از این نوع پانل‌ها برای ساخت کلین روم و سردخانه استفاده می‌شود.
 • ساندویچ پانل دیواری شیاردار: به صورت معمول ورق‌های فلزی ساندویچ پانل بسته به شرکت تولیدکننده با طرح‌ها و شیارهای مختلفی تولید می‌شود.

انواع ساندویچ پانل دیواری به لحاظ نوع پوشش رویی و زیرین

ساندویچ پانل دیواری دو رو ورق: پوشش رویی و زیرین این نوع پنل‌ها از جنس ورق فلزی است. از این نوع ساندویچ پانل‌ها برای پوشش خارجی سازه‌ها که در محیط بیرون و فضای باز قرار دارند، استفاده می‌شود. استفاده از ورق فلزی در دو طرف فوم سبب افزایش مقاومت فیزیکی و مکانیکی ساندویچ پانل در برابر ضربه و فشار است.

پانل یک رو ورق یک رو فویل: از این نوع پنل‌ها به عنوان دیوارهای داخلی انواع سازه مانند سردخانه یا کلین روم استفاده می‌شود. این سازه‌ها در فضای سرپوشیده اجرا می‌شوند و نیازی به پنل‌های دو رو ورق ندارند. علاوه بر این استفاده از این نوع پنل‌ها سبب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

پانل یک رو ورق یک رو کاغذ: پوشش این نوع پنل‌ها علاوه بر ورق فلزی از جنس کاغذ کرافت است. از این نوع ساندویچ پنل‌‎ها نیز به عنوان دیوارهای داخلی برای اجرای انواع سازه مانند سردخانه یا کلین روم استفاده می‌شود. در هنگام نصب این پانل‌ها پوشش ورق‌دار ساندویچ پانل به سمت محیط داخلی و پوشش کاغذی به سمت بیرون قرار می‌گیرد.

پانل دو رو نایلون: ساندویچ پانل دیواری دو رو نایلون بعضا در نوع پنل دو رو فویل هم تولید می‌شوند. از این نوع پانل‌ها جهت ایزولاسیون کف سردخانه‌ها و جلوگیری از انتقال حرارت و رطوبت کف استفاده می‌شود.

ابعاد ساندویچ پانل دیواری

ابعاد ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی به این صورت است که طول ساندویچ پانل‌ها بر اساس متراژ مورد نیاز مشتریان تعریف می‌شود. عرض ساندویچ پانل‌ها برای تمامی شرکت‌های تولیدکننده به صورت ثابت و در حدود 1 متر تولید می‌شود؛ اما طول ساندویچ پانل‌ها بیش از 12.5 متر برش نخواهد خورد چراکه طول تریلرها و وسایل نقلیه این امکان را نخواهد داد.

ضخامت ساندویچ پانل‌های دیواری نیز بر اساس نوع کاربری مشتریان بین 3 الی 15 سانتی‌متر تولید می‌شود. اما یکی از پرکاربردترین انواع ساندویچ پانل‌های دیواری، ساندویچ پانل دیواری 5 سانتی است. جهت اطلاع از قیمت ساندویچ پانل دیواری 5 سانتی با کارشناسان آسیا پانل تماس حاصل نمایید.

نوع ورق ساندویچ پانل دیواریپوشش فلزی (ورق آلومینیوم-آلوزینک-گالوانیزه)
فویل – کاغذ کرافت
نوع فوم ساندویچ پانل دیواریفوم پلی اورتان کندسوز و نسوز (PUR/PIR)- فوم اکس پی اس- فوم پشم سنگ
ضخامت فوم پنل دیواریبین 3 الی 15 سانتی‌متر بر اساس نوع کاربری
ضخامت ورقبین 0.4 الی 0.6 با ورق آلوزینک و گالوانیزه
ورق آلومینیوم با ضخامت 0.7 میلی‌متر
دانسیته پانل دیواریفوم پلی اورتان +40 کیلوگرم بر متر مکعب
فوم اکس پی اس + 25 کیلوگرم بر متر مکعب
فوم پشم سنگ + 120 کیلوگرم بر متر مکعب
ابعاد ساندویچ پانل دیواریطول پانل: بنا به درخواست مشتری تا 12.5 متر برش خواهد خورد
عرض پانل: به صورت ثابت 1 متر مفید
مشخصات فنی ساندویچ پانل دیواری

کاربرد ساندویچ پانل دیواری

کاربرد اصلی ساندویچ پانل دیواری، ساخت و ساز در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی است. چند نمونه از کاربردهای اصلی ساندویچ پانل دیواری شامل موارد زیر است:

 • اجرای دیوار انواع کانکس
 • سوله‌های بزرگ و کوچک صنعتی
 • سوله انبار
 • سوله ورزشی
 • ویلای پیش ساخته
 • کانتینر
 • سیلوها
 • پوشش دیوار انواع سردخانه، کلین روم
 • پارتیشن‌بندی‌های داخلی
 • پالایشگاه‌ها و سازه‌های CHP

شاید در این بین شما نام تری دی پانل یا پانل دیواری 3d را نیز شنیده باشید، هم ساندویچ پنل دیواری و هم پانل دیواری 3D پوشش ساختمانی هستند که به صورت پیش ساخته طراحی و تولید می‌شوند اما به لحاظ نوع ساختار تا حدودی با یکدیگر متفاوت هستند. پانل دیواری تری دی، از دو صفحه فلزی مشبک و یک لایه فوم پلی استایرن در وسط تشکیل شده است و یکسری اتصالات خرپایی از لایه وسطی عبور کرده و دو صفحه فلزی را بهم متصل کرده است.

علاوه بر این، ساندویچ پانل دیواری در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، کشتی سازی، هوافضا، نفت و گاز، صنایع برق و الکترونیکی نیز کاربرد دارد.

انواع ساندویچ پانل دیواری

نصب ساندویچ پانل دیواری 

نصب و اجرای ساندویچ پانل دیواری به دلیل تاثیرگذاری بر کارایی و طول عمر سازه، باید به صورت دقیق و کاملاً حرفه‌ای انجام شود. در ادامه، مراحل طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری را شرح می‌دهیم:

 1. ابتدا باید محل نصب پانل‌های دیواری را تعیین کرده و مواد ساختمانی را آماده کنید. در این مرحله، باید دقت کنید که تمامی سطوح باید صاف و بدون هیچ گونه خراش و خش باشند.
 2. پس از آماده کردن محل نصب، باید یک ساختار پایه و زیرسازی ساندویچ پانل دیواری را ایجاد کنید. این کار شامل نصب ستون‌های پایه، انواع پروفیل، رانر ساندویچ پانل، تثبیت بلوک‌های بتنی، یا نصب تیرچه‌های فولادی است.
 3. در مرحله بعد، پانل‌های دیواری را به ساختار پایه متصل می‌کنیم.البته لازم به ذکر است ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی بر اساس متراژ مورد نیاز سازه طراحی و تولید شده است و تنها برای ایجاد درب یا پنجره می‌بایست پانل‌ها را برش داد. بعد از این مرحله پانل‌ها را باید با استفاده از پیچ‌های ویژه بچسبانید.  توصیه می‌شود برای نصب ساندویچ پانل دیواری، به یک دفتر فنی و مهندسی حرفه‌ای مراجعه کنید.

با توجه به توضیحات داده شده در ویدئو زیر می‌توانید نحوه زیرسازی، نصب و اجرای ساندویچ پانل دیواری را مشاهده کنید.

قیمت ساندویچ پانل دیواری 

قیمت ساندویچ پانل دیواری به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ضخامت پانل: ساندویچ پانل دیواری با ضخامت بالاتر هزینه بیشتری دارد.
 • نوع فوم: نوع فوم استفاده شده در پانل نیز به قیمت آن تاثیر دارد.
 • متراژ: با افزایش متراژ استفاده شده، هزینه کل نیز افزایش می‌یابد.
 • نوع پوشش: ساندویچ پانل دیواری می‌تواند با پوشش‌های مختلفی همچون ورق آلوزینک، گالوانیزه و یا آلومینیوم تولید شود و هر پوشش دارای قیمت متفاوتی است.
 • کیفیت و برند: برندهای مختلفی ساندویچ پانل دیواری تولید می‌کنند که قیمت آن‌ها براساس کیفیت و برند متفاوت است.
 • هزینه حمل و نقل: هزینه حمل و نقل ساندویچ پانل دیواری نیز به قیمت آن افزوده می‌شود.
 • نوسانات قیمت دلار: این مورد به صورت مستقیم بر روی قیمت ساندویچ پانل دیواری تاثیر دارد.

به طور کلی، قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل دیواری به عوامل فوق بستگی دارد اما شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت روز ساندویچ پانل با کارشناسان آسیا پانل تماس حاصل نمایید.

در برخی موارد مشتریان ترجیح می‌دهند برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از ساندویچ پانل دیواری دست دوم استفاده کنند اما اگر قصد خرید ساندویچ پانل دست دوم را دارید حتما می‌بایست از سلامت پانل‌ها اطمینان حاصل کنید، چرا که ممکن است در هنگام مونتاژ و دمونتاژ به ساندویچ پانل‌ها آسیب وارد شود. اما در هنگام خرید ساندویچ پانل نو شما می‌توانید کاملا از پایداری، دوام و مقاومت ساندویچ پانل‌ها اطمینان خاطر داشته باشید.

ساندویچ پانل دیواری چیست؟

ساندویچ پانل دیواری یکی از انواع مصالح ساختمانی پیش ساخته است. ساندویچ پانل دیواری به جای مصالح ساختمانی سنتی برای پوشش دیوار انواع سازه مانند سوله، کانکس، ساختمان پیش ساخته، کلین روم، سردخانه و…مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل دیواری چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل دیواری بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند متراژ مورد نیاز مشتریان، جنس، ضخامت، نوع پانل و البته کیفیت متریال به کار رفته در ساختار ساندویچ پانل دیواری تعیین می‌شود. به همین منظور جهت اطلاع دقیق از قیمت ساندویچ پانل با کارشناسان آسیا پانل تماس حاصل نمایید.

3 دیدگاه دربارهٔ «ساندویچ پانل دیواری»

 1. Hi there to every body, it’s my first pay a visit of this webpage; this
  weblog consists of amazing and actually good material designed for visitors.

 2. بازتاب: با ساندویچ پانل بهترین بازدهی را از سرمایه گذاری خود بگیرید| آسیا پانل - پارسی زی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *