ورق آبرو (گاتر)

ورق آبرو (گاتر)

آبرو یا گاتر (gutter sheet) یکی از  انواع متعلقات ساندویچ پانل است که جهت هدایت آب حاصل از باران و برف به سمت زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته استفاده از آبرو یا گاتر برای سازه‌های پنلی الزامی نیست اما استفاده از آن در سازه‌های پیش ساخته ویلایی در  مناطق شمالی و جنوب کشور که میزان بارندگی بالاست توصیه می‌شود.

مشخصات ورق آبرو (گاتر) آسیا پانل
انواع ورق آبرو ضخامت ورق آبرو کاربرد جنس ورق آبرو قیمت (کیلویی)
ورق آبرو جعبه‌ای 2 میلی‌متر سقف سوله- سازه پیش ساخته

نوع پلیمری (پلاستیک-پی وی سی- پولیکا)

نوع فلزی ( گالوانیزه- حلبی- چدنی- آهنی)

72000 تومان
ورق آبرو لندنی 1 میلی‌متر سقف سوله- سازه پیش ساخته

نوع پلیمری(پلاستیک-پی وی سی- پولیکا)

نوع فلزی( گالوانیزه- حلبی- چدنی- آهنی)

72000 تومان

لیست قیمت ورق آبرو

محل نصب آبرو یا گاتر نیز در انتهای ساندویچ پانل‌ سقفی است. آبرو یا گاتر انواع گوناگونی دارد که متناسب با شرایط ساختمان و نوع کاربری سازه است. این نوع از ورق‌ها در ابعاد و ضخامت‌های متفاوتی تولید می‌شود که اغلب از جنس ورق گالوانیزه و یا ورق روغنی هستند.

اینکه باید از  کدام یک از انواع آبروها در سازه استفاده شود را مهندسین تعیین می‌کنند. در واقع متعلقاتی مانند آبرو یا فلاشینگ به نوعی تکمیل کننده سازه‌های ساندویچ پنلی هستند و جزئی از فرایند نصب ساندویچ پانل محسوب می‌شوند.

اما ویژگی و مزیت ورق آبرو تنها به هدایت آب باران به سمت زمین ختم نمی‌شود و شما با نصب ورق آبرو از میزان سر و صدای ناشی از بارش باران کم می‌کنید علاوه بر این استفاده از ورق آبرو سبب آب‌بندی بهتر سازه شده و امکان تعبیه خروجی‌های متعدد را نیز برای شما فراهم می‌کند. ضمن اینکه ایجاد ظاهری زیبا برای سازه‌ها یک بخش مهم و قابل توجه برای کارفرمایان محسوب می‌شود.

ورق آبرو (گاتر)
شما می‌توانید برای مشاهده جزئیات بیشتر درباره نحوه نصب ساندویچ پانل سقفی به صفحه نصب و اجرای ساندویچ پانل سقفی مراجعه نمایید و از تماشای این ویدئو لذت ببرید.

انواع ورق آبرو

در ادامه مطلب انواع ورق آبرو را از زوایای مختلف بررسی می‌کنیم.

آبرو لندنی (دایره‌ای شکل)

به صورت کلی آبرو (گاتر) تنها در سقف‌های شیب دار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق آبرو برای انتقال آب‌های جمع آوری شده حاصل از نزولات جوی به اشکال مختلف استفاده می‌شود؛ یکی از این انواع آبروی لندنی می باشد.

آبروهای کروی شکل که مقطع آن‌ها یک بخش از یک دایره یا بیضی منقطع می‌باشد را به اصطلاح آبروی لندنی می گویند. ضخامت این آبرو ها از 0.4 تا 2 میلیمتر متغیر می‌باشد و در دو نوع پلیمری (پلاستیک، پی وی سی، پولیکا) و فلزی (گالوانیزه، حلبی، آهنی ، چدنی) تولید و استفاده می‌شوند.

این نوع آبروها بیشتر در ساختمان‌های کوچک متداول هستند و نحوه ی اتصال آن‌ها به صورت چسبی و فیتیله‌ای می باشد.

ورق آبرو لندنی

آبرو چهارگوش (جعبه ای)

مناسب‌ترین نوع آبرو برای مصارف صنعتی و یا سقف‌های بزرگ آبروی جعبه‌ای می باشد، چرا که می‌توان مقاطع بزرگی را با آن ایجاد نمود و همچنین با زوایای خاص آن را مونتاژ نمود.

آبروی جعبه ای (گاتر) معمولاً با ضخامت 1.5 میلیمتر به بالا تهیه می شود تا بتوان برای ایجاد اتصال مناسب در آن ها از جوش قوسی استفاده نمود. یکی از حسن‌های این نوع از آبرو‌ها استفاده در تراز ثابت و بدون شیب است چرا که نگرانی‌های نشتی از اتصالات ایجاد شده در آن بسیار اندک است. نوع پلیمری و پلاستیکی این دسته از آبرو‌ها مرسوم و متداول نیست.

 آبروی فیتیله ای

این نوع آبرو از خانواده آبروهای لندنی می‌باشد و در سقف‌های نسبتاً کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. علت نام گذاری این ورق‌ها به دلیل نحوه‌ی اتصال آنهاست. این نوع آبروها از طول در محل اتصال با دستگاه‌‌های مخصوص روی هم تابانده می‌شود و با چرخ دهنده‌های مخصوص پرس می‌شود که در اصطلاح به این عمل فیتیله می‌گویند.

ضخامت این آبرو‌ها معمولاً 0.5 تا 0.7 میلی‌متر است و جنس ورق مصرفی حلبی یا گالوانیزه می‌باشد. می‌توان این ورق‌ها را در طول آبرو با مقاطع مختلف به هم فیتلیه کرد و توسط آن شیب طولی در آبرو ایجاد نمود.

برای درک بهتر توضیحات فوق می‌توانید در ویدئو زیر نحوه نصب و اجرای ورق آبرو جعبه‌ای را مشاهده کنید.

ورق آبرو یا گاتر یکی از انواع اکسسوری‌هایی است که جهت جلوگیری از نفوذ آب باران به درون سازه در مناطق با بارش بالا استفاده می‌شود. نصب و اجرای ورق آبرو نیازمند تخصص و تجربه است که حتما می‌بایست توسط یک تیم حرفه‌ای نصب انجام شود. در این ویدئو می‌توانید نحوه جایگذاری و پیچ کردن ورق آبرو را با جزئیات مشاهده کنید.

قیمت ورق آبرو

قیمت ورق آبرو به عوامل متفاوتی مانند متراژ مورد نیاز مشتریان، نوع ورق آبرو، جنس و متریال ورق آبرو بستگی دارد به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما برای استعلام قیمت ورق آبرو و انواع ساندویچ پانل با کارشناسان فروش آسیا پانل تماس حاصل نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *