ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ (Rockwool Sandwich Panel) یکی از انواع پر کاربرد ساندویچ پانل در صنایع و کاربری‌های مستعد حریق است. ویژگی و شاخصه بارز ساندویچ پانل پشم سنگ مقاومت بالای آن در برابر حریق و آتش سوزی است. بر اساس تستی که بر روی ساندویچ پانل پشم سنگ و ساندویچ پانل پلی اورتان انجام شد ساندویچ پانل پشم سنگ بالاترین مقاومت را در برابر آتش سوزی از خود نشان داد و مدت زمان بیشتری از گسترش آتش جلوگیری کرد.

خواص عایق حرارتی و صوتی پشم سنگ به دلیل ساختار خاص فوم پشم سنگ است. فوم پشم سنگ ترکیبی از الیاف معدنی و مواد حاصل از سنگ‌های آتشفشانی مانند سنگ بازالت است به همین دلیل است که این فوم بیشترین مقاومت را بین پانل‌ها در برابر آتش سوزی دارد و هیچ پانل دیگری توانایی رقابت با ساندویچ پانل پشم سنگ را در این مورد ندارد.

جالب است بدانید فوم پشم سنگ را به صورت لوله‌ای، لحافی، فله‌ای، پتویی و تخته‌ای تولید می‌کنند. کارخانه تولید ساندویچ پانل بعد از تهیه فوم پشم سنگ این فوم را با ورق مورد نظر به روش دیسکانتینیوس  ترکیب کرده و با استفاده از چسب پلی اورتان فوم و ورق را به یکدیگر می‌چسبانند و ساندویچ پانل پشم سنگ را تولید می‌کنند.

ساندویچ پانل پشم سنگ
ساندویچ پانل پشم سنگ

نحوه تولید فوم پشم سنگ

فوم پشم سنگ (Rockwool) از جمله بهترین عایق‌های حرارتی و صوتی محسوب می‌شود. عایق پشم سنگ از طریق فرآیندهای شیمیایی و حرارتی بر روی کانی‌هایی از جنس بازالت تولید می‌شوند. در زیر فرایند تولید فوم پشم سنگ را شرح می‌دهیم:

 1. مواد اولیه: مواد اولیه برای تولید فوم پشم سنگ شامل کانی‌های بازالتی است که این کانی‌ها به صورت سنگ‌های بزرگ که حاصل فعالیت‌های آتشفشانی هستند استخراج می‌شوند و سپس به اندازه مناسب خرد می‌شوند.
 2. ذوب مواد: مواد خرد شده در کوره‌های با دمای بسیار بالا (تا 1500-1200 درجه سانتیگراد) ذوب می‌شوند. در این مرحله، کانی‌ها تبدیل به یک ماده مذاب و آبکاری می‌شوند.
 3. ایجاد فوم: پس از ذوب کانی‌ها، گازهایی مانند CO2 به ماده مذاب اضافه می‌شود. این گازها باعث ایجاد حباب‌های هوا در ماده مذاب می‌شوند و فوم پشم سنگ را تشکیل می‌دهند.
 4. ریختن و شکل‌دهی: ماده فوم شده به صورت مایع و داغ به یک نوار نقاله ریخته می‌شود. در این مرحله، میکروفیبرها به ماده مذاب اضافه می‌شوند تا ساختار و استحکام فوم بهبود یابد. سپس ماده ریخته شده با استفاده از روش‌های مختلفی مانند بادکنک‌ها، دیسک‌ها یا ماشین‌های غلتکی به شکل و ضخامت مورد نظر تغییر شکل می‌یابد.
 5. سرد شدن و جامد شدن: فوم پشم سنگ پس از شکل‌دهی به آرامی سرد می‌شود و به صورت جامد تبدیل می‌شود. در این مرحله، فرآیند سرد شدن قابل کنترل است تا خواص و عملکرد بهینه در فوم حاصل حفظ شود.
 6. برش و اصلاح: پس از جامد شدن، فوم پشم سنگ به شکل بسته‌های بزرگتر برش می‌خورد.
 7. پردازش نهایی: پس از برش و اصلاح، فوم پشم سنگ به مراحل پردازش نهایی می‌رسد. این مراحل شامل پوشش دادن سطح فوم با یک لایه آماده‌سازی برای مقاومت به آب، عایق‌بندی و حفاظت از سطح فوم می‌شود. در این مرحله، ممکن است فوم با مواد شیمیایی پوشش داده شود تا خواص آن را بهبود بخشید.
 8. بسته‌بندی و توزیع: پس از پردازش نهایی، فوم پشم سنگ آماده برای بسته‌بندی و توزیع می‌شود. این ماده به صورت بسته‌های بزرگتر یا رول‌هایی که می‌توانند در برش‌های کوچکتر برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی بسته‌بندی شوند، عرضه می‌شود. سپس برای تولید مصالحی مانند ساندویچ پانل، به کارخانجات تولید ساندویچ پانل منتقل می‌شود.

فوم پشم سنگ به دلیل خواص عایق حرارتی و صوتی بالا، مقاومت در برابر آتش، مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی، مقاومت در برابر باکتری و قارچ کاربرد بسیار گسترده و متنوعی دارد.

فوم عایق پشم سنگ
نمونه فوم پشم سنگ تخته‌ای

چرا باید از ساندویچ پانل پشم سنگ استفاده کنیم؟

فوم پشم سنگ را با هر نوع ورق دیگری مانند ورق آلوزینک، آلومینیوم و یا گالوانیزه می‌توان ترکیب کرد که در این صورت خصوصیات ساندویچ پانل نیز تا حدودی تغییر خواهد کرد اما ویژگی پشم سنگ در هر پانلی ثابت است برای مثال:

 • مقاومت در برابر حرارت و حریق
 • مقاومت در برابر نفوذ حشرات و میکروب‌
 • سازگاری با تمامی اقلیم‌ها و شرایط آب و هوایی
 • عایق صوتی بسیار مناسب و کاهش انتشار صداهای خارجی

مضرات پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ در کنار مزایایی که برای سازه‌ها به همراه دارد، دارای معایبی نیز هست. برای مثال گردوغبار ناشی از فوم پشم سنگ در هوا معلق می‌شود و به راحتی وارد مجاری تنفسی و چشم می‌شود. علی رغم اینکه سرطان‌زا بودن این مواد اثبات نشده و جز مواد سرطان‌زا طبقه‌بندی نمی‌شوند اما استنشاق گردوغبار فوم پشم سنگ می‌تواند برای سلامتی انسان مضر باشد، به همین دلیل توصیه می‌شود حتما هنگام کار با این فوم از دستکش، عینک، لباس مخصوص و چکمه استفاده شود.

کاربرد ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ همانند سایر انواع پانل‌ها هم برای پوشش دیوار و هم به عنوان پوشش سقف کاربرد دارد، به همین دلیل در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی طراحی و تولید می‌شود. ساندویچ پانل پشم سنگ بالاترین مقاومت را در برابر آتش سوزی و جلوگیری از شعله‌های آتش دارد؛ ضمن اینکه ساندویچ پانل پشم سنگ بالاترین مقاومت صوتی را نیز در بین فوم‌های موجود دارد. از این ساندویچ پانل در ساخت بسیاری از اماکن استفاده می‌شود برای مثال:

 • ساخت مراکز نظامی
 • سازه‌های CHP
 • کانکس  سایلنت ژنراتور
 • سالن آمفی تئاتر
 • استودیوهای ضبط صدا
 • نیروگاه‌ها
 • سالن‌های سینما
قیمت ساندویچ پانل پشم سنگ
ساندویچ پانل پشم سنگ دپو شده

قیمت ساندویچ پانل پشم سنگ

به صورت کلی قیمت ساندویچ پانل‌ها تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله، نوع و ضخامت ساندویچ پانل، نوسانات قیمت دلار، موجودی ورق تعیین می‌شود به همین دلیل قیمت ثابتی برای بازه زمانی طولانی وجود ندارد و شما می‌بایست جهت استعلام قیمت ساندویچ پانل با کارشناسان آسیا پانل تماس حاصل نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *