ساندویچ پانل کلین روم (اتاق تمیز)

cleanroom-sandwichpanel
cleanroom-sandwichpanel-main
cleanroom-sandwichpanel-zoom
previous arrow
next arrow

ساندویچ پانل کلین روم (Clean room sandwich panel) یکی از انواع ساندویچ پنل‌هایی است که از دو لایه ورق کاملا صاف و بدون شیار یا برجستگی تشکیل شده است. از ساندویچ پانل کلین روم برای ساخت اتاق تمیز استفاده می‌شود به همین دلیل به این نام معروف شده است.

برای ساخت ساندویچ پانل کلین روم معمولا از فوم پلی اورتان به همراه ورق آلوزینک استفاده می‌کنند که بهترین متریال سازگار با شرایط اتاق تمیز است. فوم پلی اورتان به همراه ورق آلوزینک بالاترین و مقاوم‌ترین عایق حرارتی و رطوبتی محسوب می‌شوند.

مشخصات ساندویچ پانل کلین روم آسیا
انواع ساندویچ پانل کلین روم ضخامت پانل کلین روم ضخامت ورق نوع ورق قیمت
ساندویچ پانل پلی اورتان کلین روم 4-10 سانتی‌متر 0.4-0.5 میلی‌متر ورق گالوانیزه- آلوزینک تماس بگیرید
ساندویچ پانل xps کلین روم 4-10 سانتی‌متر 0.4-0.5 میلی‌متر ورق گالوانیزه- آلوزینک تماس بگیرید

لیست قیمت ساندویچ پانل کلین روم

اتاق تمیز چیست؟

اتاق تمیز؟ شاید شنیدن این نام برای اولین بار تعجب آور باشد اما اتاق تمیز یا کلین روم یکی از نقاط حساس و کلیدی برخی از صنایع محسوب می‌شود؛ ما در این مطلب از آسیا پانل زوایای مختلف چیستی و ماهیت کلین روم را برای شما باز می‌کنیم.

اتاق تمیز یا Cleanroom یک محیط کنترل شده است که برای تولید، پردازش، بسته بندی و تحویل محصولاتی که نسبت به هرگونه ذرات و میکروب‌ها بسیار حساس هستند، استفاده می‌شود. این اتاق‌ها برای کاهش و کنترل تعداد و اندازه ذرات معلق در هوا، سطح و تجهیزاتی که در آن‌ها قرار می‌گیرند، طراحی شده‌اند.

در واقع میزان آلودگی در کلین روم مطابق محدودیت‌های بهداشتی کنترل می‌شود. اتاق تمیز باید دارای فیلتراسیون هوای مناسب، کنترل دما، رطوبت، فشار و ولتاژ باشد. این اتاق‌ها در صنایع مختلفی همچون پزشکی، مواد غذایی، دارویی، الکترونیکی و صنایع دیگر استفاده می‌شوند.

از کلین روم یا اتاق تمیز در صنایع گوناگونی مانند صنعت داروسازی، تجهیزات پزشکی، صنایع غذایی، صنایع الکترونیک و…استفاده می‌شود.

کلاس بندی اتاق تمیز

اتاق تمیز بر اساس تعداد ذرات و اندازه ذرات مجاز که در هر فوت مکعب وجود دارد به 9 کلاس مختلف طبقه‌بندی می‌شود. در رده‌بندی اتاق تمیز غلظت‌های بسیار کمی از ذرات معلق در هوا وجود دارد و در هر کلاس با توجه به شرایط استاندارد کلاس مورد نظر میزان آلودگی کنترل می‌شود.

کلین روم یا اتاق تمیز طوری طراحی شده است که همه چیز را از گردوغبار گرفته تا ارگانیسم‌های موجود در هوا و یا ذرات بخار شده را از خود دور نگه می‌دارد. همان طور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید به عنوان مثال برای اتاق تمیز کلاس ISO 2 تعداد ذرات بزرگتر و مساوی 0.1 میکرومتر 100 عدد است.

کلاس بندی اتاق تمیز

ساندویچ پانل اتاق تمیز

ساندویچ پانل اتاق تمیز به نوعی سازه‌ی ساختمانی گفته می‌شود که برای ایجاد فضایی با مشخصاتی به‌خصوص در برخی صنایع و محیط‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ساندویچ پانل دارای یک لایه داخلی اغلب از جنس پلی‌یورتان بوده و دارای روکشی از ورق آلوزینک است.

ساندویچ پانل اتاق تمیز با توجه به خاصیت ضد باکتریال و آنتی استاتیکی که دارد، برای ایجاد فضاهایی که نیاز به دقت و اصلاحات بسیار دارند مانند بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های پزشکی، فضاهای تولید قطعات الکترونیکی و… مناسب هستند. کلین روم بر اساس میران آلودگی و تعداد ذرات آلاینده در کلاس‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که بر این اساس، کلاس 1 تا 9 را شامل می‌شوند.

در برخی از موارد ساندویچ پانل دو رو صاف یا کلین روم را در محیط‌هایی با رطوبت بالا با پوشش‌هایی نظیر پلاستیسول (پوششی پلیمری که بر روی ورق چسبانده می‌شود) تقویت می‌کنند.

اتاق تمیز (کلین روم)

ضخامت ساندویچ پانل کلین روم

ضخامت ساندویچ پانل کلین روم به دلیل داشتن شرایطی متفاوت با سایر محیط‌ها ممکن است متفاوت باشد. عموماً ضخامت ساندویچ پانل کلین روم بین 5 تا 12 سانتی‌متر متغیر است. با این حال، برای هر پروژه خاص، بهتر است که با توجه به نیازهای خاص و همچنین مشاوره از تولید کننده یا مجری، ضخامت مناسب برای ساندویچ پانل کلین روم مشخص شود.

جنس فوم ساندویچ پانل اتاق تمیز

فوم ساندویچ پانل اتاق تمیز از جمله اجزای اصلی ساختمان‌های این نوع محیط‌های ویژه محسوب می‌شود. از ساندویچ پانل اتاق تمیز، برای پوشش دادن دیوارها، سقف و کف اتاق‌های تمیز استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل اتاق تمیز از دو لایه ورق فلزی با کیفیت از جنس آلوزینک و یک لایه فوم سخت پلی‌یورتان ساخته می‌شود که مقاومت بالایی در برابر آتش، رطوبت، صدا و حرارت دارد.

علاوه بر این، فوم ساندویچ پانل اتاق تمیز دارای خواص عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی است که باعث بهبود شرایط داخلی این اتاق‌ها می‌شود. در نتیجه ساندویچ پانل پلی اورتان یکی از انواع پانل‌های متداول و مرسوم برای ساخت سردخانه و کلین روم محسوب می‌شود.

نصب ساندویچ پانل کلین روم

نصب ساندویچ پانل کلین روم به همان شکلی است که سایر نوع ساندویچ پانل‌ها نصب می‌شوند. با این حال، به دلیل استفاده از این نوع ساندویچ پانل در محیط‌هایی که به عنوان اتاق تمیز شناخته می‌شوند، باید به مواردی مانند عدم نفوذ هوا، عدم وجود حشرات و حفظ دمای داخلی دقت کنید.

البته لازم به ذکر است برای پوشش دیوار و سقف کلین روم همانند سردخانه از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود و نحوه نصب این پانل‌ها برروی کیفیت و کارایی سازه تاثیرگذار است؛ بنابراین تبحر و تخصص تیم نصب ساندویچ پانل در اینجا بسیار مهم است. برای نصب ساندویچ پانل کلین روم، مراحل زیر را باید انجام داد:

  1. محاسبه متراژ مورد نیاز ساندویچ پانل کلین روم بر اساس اندازه اتاق و ارتفاع دیوارها.
  2. نصب قاب‌های فلزی در دیوارها و سقف به صورت عمودی و افقی.
  3. قرار دادن ساندویچ پانل ها روی قاب‌ها و به هم چسباندن آن‌ها با استفاده از پیچ‌های مخصوص.
  4. انجام مهره‌گیری در محل اتصال دو قطعه ساندویچ پانل به یکدیگر.
  5. استفاده از ورق فلاشینگ کلین روم و انجام عملیات نهایی برای جلوگیری از نفوذ هوا و رطوبت به داخل اتاق تمیز.
  6. در مراحل آخر تجهیزاتی مانند درب کلین روم و روشنایی کلین روم نصب می‌شوند.

با توجه به حساسیت محیط کلین روم از ساندویچ پانل در ساخت آن استفاده می‌شود، در نتیجه برای نصب آن بهتر است که به یک شرکت متخصص در این زمینه مراجعه کرده و از طریق نصاب ساندویچ پانل کلین روم ،سازه خود را با خیال راحت نصب و اجرا کنید.

ساندویچ پانل کلین روم

اگر قصد دارید درباره نحوه نصب و اجرای کلین روم بیشتر بدانید می‌توانید برای مشاهده ویدئو وارد صفحه نصب و اجرای کلین روم شوید.

قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز

قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز به شدت به متغیرهای مختلفی بستگی دارد، از جمله متغیرهایی مانند اندازه و ضخامت پانل، نوع فوم، کیفیت ورق و متراژ مورد نیاز مشتری. به طور کلی، برای دریافت قیمت ساندویچ پانل کلین روم، می‌توانید با کارشناسان آسیا پانل تماس حاصل نمایید و اطلاعات لازم را از آنها دریافت کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تجهیزاتی مانند درب کلین روم می‌توانید به آدرس صفحه لینک شده مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *