ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان (Polyurethane sandwich panel) یک نوع ساندویچ پانل است که از دو لایه ورق فلزی (گالوانیزه، آلوزینک و آلومینیوم) به همراه یک لایه فوم پلی اورتان ساخته شده است. استفاده از ساندویچ پانل پلی اورتان به دلیل خواص عایق حرارتی و رطوبتی بالا، مقاومت در برابر حریق و استحکام بسیار متداول است.

پوشش بیرونی این پانل با رال رنگ (طیف رنگ) مختلفی تولید می‌شود. از ساندویچ پانل پلی اورتان می‌توان در ساخت دیوارهای جداکننده، سقف‌ها، درب‌ها و پوشش‌های ساختمانی استفاده کرد. ضخامت پانل‌های پلی اورتان معمولاً بین 40 تا 200 میلی‌متر است و با توجه به کاربرد و نیاز سازه می‌تواند متفاوت باشد.

اگر با ساختار و کاربرد ساندویچ پانل‌ها به خوبی آشنا باشید باید بدانید که از فوم پلی یورتان و تمامی سایر فوم‌ها هم در ساخت ساندویچ پانل دیواری و هم در ساخت ساندویچ پانل سقفی استفاده می‌شود.

انواع فوم پلی اورتان

فوم پلی اورتان استفاده شده در داخل ساندویچ پانل می‌تواند دارای انواع مختلفی باشد، به صورت کلی فوم پلی اورتان به سه دسته طبقه بندی می‌شود.

 • فوم پلی اورتان B1
 • فوم پلی اورتان B2
 • فوم پلی اورتان B3

در تمامی مدل های ساندویچ پانل پلی اورتان شاهد عایق بودن در برابر حرارت و برودت هوا هستیم اما میزان این ویژگی می‌تواند کم یا زیاد باشد.

در نوع فوم پلی اورتان (B1) زمانی که شعله آتش بر روی فوم قرار میگیرد هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد و فوم در حالت عادی خود به صورت پایدار باقی می‌ماند و تا 30 دقیقه مقاومت دارد. اما در نوع فوم پلی اورتان (B2) آتش سوزی کند تر شکل میگیرد اگر آتش یا مشعل آتش را به فوم پلی اورتان از جنس b2 نزدیک کنیم فوم آتش می‌گیرد اما به محض دور کردن آتش از آن فوم خاموش شده و از سوختن بیشتر باز می‌ایستد.

فوم پلی اورتان از جنس (B3) در برابر آتش سوزی مقاومت چندانی ندارد و با وارد کردن مشعل آتش به سرعت آتش می‌گیرد البته سرعت آتش گرفتن نوع B1 پلی اورتان به مراتب کم تر از فوم اکس پی اس می‌باشد.

ترکیبات پایه فوم پلی اورتان از پلی ال و ایزوسیانات تشکیل شده است. این ترکیب در فوم پلی اورتان نسوز (PIR) یا همان نوع B1 همراه با ترکیبی به نام پلی ایزوسیانورات فسفات است که مقاومت و سختی بیشتری را در فوم ایجاد می‌کند. جالب است بدانید در برخی از انواع کاربری‌ها از فوم پلی یورتان به دلیل سختی، انسجام و ساختار یکپارچه جهت جلوگیری از زنگ‌زدگی ورق‌های آهنی در کارگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل پلی اورتان

کاربرد فوم پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان به دلیل داشتن خواص عایق حرارتی، سبک، مقاوم، مقرون به صرفه و قابلیت اجرای آسان در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از کاربردهای این نوع ساندویچ پانل شامل:

 • ساختمان‌سازی: ساخت سالن‌های ورزشی، انبارها، کارگاه‌ها، سوله‌ها، ساختمان‌های صنعتی و تجاری، دفاتر و ساختمان‌های دولتی، کلین روم و سردخانه‌ها
 • خودروسازی: در ساخت بدنه خودرو، سقف، درب و کف خودرو به منظور جلوگیری از انتقال حرارت، صدا و کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ساخت وسایل نقلیه دریایی: در ساخت بدنه کشتی‌ها، قایق‌ها و جت اسکی‌ها جهت کاهش وزن و افزایش عمر مفید آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • صنایع الکترونیکی و الکتریکی: در ساخت تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی جهت عایق حرارتی و الکتریکی و کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ساخت انواع بسته‌بندی: در ساخت بسته‌بندی‌های مواد غذایی، دارویی و صنایع دیگر به منظور جلوگیری از تغییر در دما و حفاظت از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت ساندویچ پانل پلی اورتان با ساندویچ پانل اکس پی اس

ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویچ پانل اکس پی اس هر دو از جنس فوم مانند هستند و دارای لایه‌های بیرونی از نوع ورق فلزی عمدتاً از جنس آلوزینک یا گالوانیزه هستند، اما به صورت جزئی دارای تفاوت هایی برخی از تفاوت‌های بین این دو نوع ساندویچ پانل عبارتند از:

 • مقاومت حرارتی:
  ساندویچ پانل پلی اورتان به دلیل داشتن فوم پلی اورتان با راندمان عایقی بسیار بالا، می‌تواند در مقابل دماهای بالا مقاومت نسبتاً خوبی داشته باشد. اما ساندویچ پانل اکس پی اس دارای راندمان حرارتی پایین‌تری است و برای مقاومت در برابر دمای بالا مناسب نیست.
 • وزن:
  ساندویچ پانل پلی اورتان به دلیل داشتن فوم پلی اورتان با وزن کمتری همراه است و از این جهت مناسب برای ساختمان‌هایی است که به وزن کمتری نیاز دارند. در مقابل، ساندویچ پانل اکس پی اس دارای وزن بالاتری نسبت به پلی اورتان است.
 • هزینه:
  ساندویچ پانل پلی اورتان به دلیل داشتن فوم پلی اورتان در مقایسه با ساندویچ پانل اکس پی اس گرانتر است.

تفاوت ساندویچ پانل پلی اورتان با ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پلی اورتان و ساندویچ پانل پشم سنگ دو نوع عایق متفاوت هستند که برای عایق‌کاری و ساخت دیوارها، سقف ها و سایر بخش های ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو نوع پانل از جنبه های مختلفی از جمله ماده سازنده، عملکرد، قیمت و کاربرد با هم تفاوت دارند.

 • ماده سازنده:
  ساندویچ پانل پلی اورتان از فوم پلی اورتان ساخته شده است، در حالی که ساندویچ پانل پشم سنگ از الیاف شیشه ای یا سنگ‌بافت ساخته می‌شود.
 • عملکرد:
  ساندویچ پانل پلی اورتان به دلیل دارا بودن ضریب هدایت گرمایی کم و عایق حرارتی بودن، مناسب برای ساخت بخش‌هایی از ساختمان ها است که نیاز به حفظ دما و کنترل حرارتی دارند.
  در مقابل، ساندویچ پانل پشم سنگ، به دلیل دارا بودن خواص عایق حرارتی و صوتی مناسب، برای ساخت بخش هایی از ساختمان ها یا سازه ها است که نیاز به عایق حرارتی معمولی و صوتی دارند. در نوع فوم عایق پلی یورتان شاهد مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و شعله مستقیم هستیم اما این عایق در نوع پشم سنگ کم تر است.
 • کاربرد:
  هر دو نوع ساندویچ پانل در ساختمان‌های مختلفی استفاده می‌شوند، اما به دلیل ویژگی‌های مختلف، برای بخش‌های مختلفی از ساختمان ها مناسب هستند. به عنوان مثال، ساندویچ پانل پلی اورتان برای ساخت بخش هایی از ساختمان و سازه که نیاز به حفظ دما و کنترل حرارتی دارند، مانند اتاق های ایزوله و سوله های صنعتی که دارای دمای بالا هستند به کار برده می‌شود.
  اما از عایق پشم سنگ برای ساخت سوله یا سازه های خاص که نیاز به عایق صوتی هستند استفاده می‌شود برای مثال از پشم سنگ در ساخت اتاق کنفرانس، سالن های تیر اندازی و ساخت سوله توربین و موتور های هواپیما کاربرد دارد.
 • میزان فشردگی:
  میزان فشردگی(دانسیته) فوم پشم سنگ نسبت به فوم پلی اورتان بیشتر است. دانسیته فوم پشم سنگ در حدود 120 کیلوگرم و دانسیته فوم پلی اورتان در حدود 40 کیلوگرم است.
 • قیمت:
  برای خرید ساندویچ پانل پشم سنگ باید هزینه بیشتری پرداخت کنید این موضوع هم به نوع فرآیند تولید عایق پشم سنگ مربوط است که سبب افزایش قیمت میان پشم سنگ و پلی اورتان شده است.

قیمت ساندویچ پانل پلی اورتان

قیمت ساندویچ پانل پلی اورتان به عوامل مختلفی بستگی دارد دارد؛ ضخامت فوم و ورق، نوع فوم (PIR, PUR) ، ابعاد و اندازه پانل و همچنین شرایط بازار از جمله مواردی است که می‌تواند به صورت مستقیم بر روی قیمت ساندویچ پانل پلی اورتان تاثیر داشته باشد. بنابراین، بهتر است با مشاورین فروش آسیا پانل تماس گرفته تا از قیمت دقیق ساندویچ پانلی پلی اورتان مطلع شوید.

[smart_post_show id=”1355″]

1 دیدگاه دربارهٔ «ساندویچ پانل پلی اورتان»

 1. بازتاب: با ساندویچ پانل بهترین بازدهی را از سرمایه گذاری خود بگیرید| آسیا پانل - پارسی زی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *