ساندویچ پانل گالوانیزه

در ساندویچ پانل گالوانیزه (Galvanized sandwich panel) از ورق گالوانیزه برای پوشش دو طرف ساندویچ پانل گالوانیزه استفاده می‌شود. ورق گالوانیزه با داشتن یک روکشی از عنصر روی در برابر پوسیدگی، زنگ‌زدگی و خوردگی مقاوم است. ساندویچ پانل گالوانیزه از دو لایه ورق گالوانیزه و یک لایه فوم عایق تشکیل شده است.

از آن جایی که استفاده از ورق گالوانیزه در بسیاری از صنایع دیگر مرسوم است گالوانیزه نامی آشنا برای همگی ماست و قدمت استفاده از این ورق نیز به چند صد سال پیش باز می‌گردد.

اما گالوانیزه کردن این ورق با استفاده از عنصر روی سبب ایجاد تمایز بین ورق گالوانیزه و یک ورق آهنی معمولی است. داستان گالوانیزاسیون کردن ورق‌های گالوانیزه بسیار مفصل و طولانی است و شاید از حوصله این بحث خارج باشد اما اولین بار حدودا در سال 1742 جرقه گالوانیزاسیون کردن این ورق‌ها توسط شیمی‌دانی به نام Melouin زده شد.

گالوانیزاسیون کردن ورق‌ها به دو روش نورد سرد و نورد گرم انجام می‌گیرد. همان طور که از نام آن‌ها پیداست در گالوانیزاسیون به روش نورد گرم ورق آهنی را در یک استخری از روی مذاب غوطه‌ور می‌کنند البته این فرآیند به همین سادگی انجام نمی‌شود و نیازمند رعایت نکات خاصی است.

برای مثال ورق‌های آهنی را پیش از گالوانیزاسیون شستشو می‌دهند تا هر گونه مواد اضافه، چربی از روی سطح ورق پاک شود تا سطح اتصال ورق آهنی با عنصر روی بیشتر شود. معمولا در ساندویچ پانل نیز از ورق گالوانیزه گرم استفاده می‌شود.

اما دلیل گالوانیزه کردن ورق‌ها با عنصر روی، اضافه کردن یکسری ویژگی و مزایا به ورق آهنی است. برای مثال عنصر روی سبب افزایش مقاومت ورق گالوانیزه در برابر رطوبت، پوسیدگی، زنگ زدگی و خراشیدگی می‌شود.

ساندویچ پانل گالوانیزه

کاربرد ساندویچ پانل گالوانیزه

ساندویچ پانل گالوانیزه در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی طراحی و تولید می‌شود. ساندویچ پانل گالوانیزه را با هر نوع فومی از جمله فوم پلی اورتان، فوم پلی استایرن، فوم اکس پی اس و فوم پشم سنگ می‌توان ترکیب کرد.

ساندویچ پانل پلی اورتان یکی از رایج‌ترین انواع پانل‌هایی است که با استفاده از فوم پلی اورتان و ورق گالوانیزه طراحی و تولید می‌شود. البته از سایر انواع فوم‌ها مانند فوم پلی استایرن، فوم اکس پی اس، فوم پشم سنگ نیز در ترکیب با ورق گالوانیزه برای تولید ساندویچ پانل استفاده می‌شود. از ساندویچ پانل گالوانیزه در ساخت:

  • انواع سوله صنعتی
  • سوله انبار
  • ساختمان‌های پیش ساخته
  • انواع کانکس
  • اتاق حمل بار
  • سقف پارکینگ‌ها و استخرها

مزایای ساندویچ پانل گالوانیزه

همان طور که گفتیم گالوانیزاسیون کردن ورق‌های آهنی سبب افزایش مقاومت در برابر رطوبت و زنگ زدگی می‌شود چرا که عنصر روی با قرارگیری در معرض اکسیژن هوا به جای آهن اکسید می‌شود؛ اما در صورت خراشیدگی سطح ورق گالوانیزه و قرار گیری آهن در معرض نور خورشید و هوا آن بخش از ورق دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می‌شود.

از دیگر مزایای ساندوی پانل گالوانیزه می‌توان گفت که این پانل از مقاومت فیزیکی مناسبی برخوردار است و با بیشتر اقلیم‌ها و شرایط آب‌وهوایی سازگار است. برای خرید ساندویچ پانل گالوانیزه نیز به مشخصات فنی ساندویچ پانل مورد نیاز خود باید توجه داشته باشید.ضخامت ورق‌های موجود در بازار بین 0.4 تا 0.7 میلی‌متر است.

قیمت ساندویچ پانل گالوانیزه

برای خرید ساندویچ پانل گالوانیزه  توصیه می‌کنیم حتما در مورد برندهای تولید کننده ساندویچ پانل تحقیق کنید و از یک برند معتبر خرید خود را انجام دهید تا بعدها دچار مشکلاتی از جمله  درزبندی و آب‌بندی، تبله کردن ورق ساندویچ پانل و جداشدن فوم از ورق‌ها و موارد غیره نشوید. جهت استعلام قیمت ساندویچ پانل گالوانیزه با کارشناسان تیم آسیا پانل تماس حاصل نمایید و از مشاوره‌های فنی این تیم نیز بهره مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *