آب‌بندی و درزبندی ساندویچ پانل

آب‌بندی و درزبندی ساندویچ پانل شامل پوشاندن درزها و نقاط اتصال ساندویچ پانل‌ به یکدیگر و به زیرسازی ساندویچ پانل است. این فرایند توسط چسب پلی اورتان، نوار چسب‌های مخصوص و یا سیلیکون انجام می‌شود و از نفوذ هوا یا رطوبت ناشی از آب برف‌وباران به داخل سازه جلوگیری می‌کند.

در این مقاله قصد داریم درباره یکی از مراحل بسیار مهم در فرایند نصب و اجرای ساندویچ پانل‌ها صحبت کنیم. اگر حفظ کیفیت و طول عمر مفید سازه شما برایتان اهمیت دارد این مقاله برای شما نوشته شده است. به صورت کلی درزبندی و آب‌بندی ساندویچ پانل‌ها یکی از مراحل بسیار مهم و حیاتی در  هنگام نصب و اجرای ساندویچ پانل‌هاست که باید به صورت تخصصی انجام شود. این مرحله به صورت مستقیم بر روی طول عمر ساندویچ پانل و عملکرد سازه به لحاظ عایق بودن و مقاومت در برابر نفوذ آب، باد، حرارت، برودت و رطوبت تاثیر دارد.

ساندویچ پانل‌ها به صورت کلی ساختار منسجم، یکپارچه و بسیار مقاومی دارند اما در هنگام نصب، فواصل و درز بین شیت‌های ساندویچ پانل باید به گونه‌ای مناسب درزبندی و آب‌بندی شود. برای مثال اورلپ ساندویچ پانل‌های سقفی تامیزان زیادی درزبندی ساندویچ پانل‌ها را انجام می‌دهد چرا که این اورلپ بر روی گام شیت بعدی ساندویچ پانل می‌نشیند و با استفاده از چسب‌های سیلیکونی یا چسب پلی اورتان سیل بند و هوا بند شده و در نهایت با استفاده از فیتر و پیچ‌های سرمته گالوانیزه اتصالات تکمیل می‌شود.

علاوه بر چسب پلی اورتان و نوارچسب‌های مخصوص، برای درزبندی و آب‌بندی ساندویچ پانل‌ها از متعلقاتی مانند ورق فلاشینگ نیز استفاده می‌کنند. ورق فلاشینگ بر اساس کاربرد و موقعیت قرارگیری در سازه انواع بسیار گوناگونی دارد. برای مثال از ورق فلاشینگ تاج، ورق فلاشینگ زیرتاج، ورق فلاشینگ ژوئن سقفی جهت درزبندی و آب‌بندی سقف استفاده می‌شود.

در بدترین حالت ممکن اگر اتصال اورلپ و گام زیرین به درستی انجام نشود می‌بایست فلاشینگ‌هایی با طرح ذوزنقه طراحی شده تا به صورت یک لایه پوششی بر روی گام ذوزنقه‌ای ساندویچ پانل‌ها قرار گیرد.

در ساندویچ پانل‌های دیواری نیز شیت‌ها به صورت فاق و زبانه یا همان نر و مادگی در یکدیگر فرو می‌روند که باز هم با استفاده از چسب‌های مخصوص و یا نوار چسب درزبندی و آب‌بندی ساندویچ پانل را انجام می‌دهند. علاوه بر این از ورق فلاشینگ ژوئن دیواری، ورق فلاشینگ آبچکان، ورق فلاشینگ درزگیر و ورق فلاشینگ کنج جهت درزبندی و آب‌بندی ساندویچ پانل‌های دیواری استفاده می‌شود.

آب‌بندی ساندویچ پانل

متریال مورد استفاده درزبندی و آب‌بندی ساندویچ پانل‌ها

سیلیکون: سیلیکون یکی از مواد شناخته شده برای درزبندی ساندویچ پانل است. این ماده باعث ایجاد یک لایه ضدآب در نقاط اتصال دو پانل مجاور می‌شود. سیلیکون‌ها معمولاً در قالب ماسه‌های سیلیکونی یا مهره‌های سیلیکونی ارائه می‌شوند و با استفاده از پیستول سیلیکون نصب می‌شوند.

پوشش‌های پلیمری: منظور از پوشش‌های پلیمری همان چسب‌ پلی اورتان است که به لحاظ کیفیت، چسبندگی و مقاومت نسبت به سیلیکون‌ها در رتبه بالاتری قرار می‌گیرد. استفاده از پوشش‌های پلیمری نیز به عنوان روشی برای درزبندی و آب‌بندی ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوشش‌ها می‌توانند از نوع رنگی یا بدون رنگ باشند و به صورت تزریقی بر روی نواحی مورد نظر  اعمال می‌شوند.

عدم آب‌بندی و درزبندی مناسب ساندویچ پانل

نشت آب: اگر درزبندی و آب‌بندی ساندویچ پانل‌ها به درستی صورت نگیرد آب ناشی از نزولات جوی و رطوبت به داخل سازه نفوذ خواهد کرد که این مسئله سبب پوسیدگی و حتی رشد قارچ در ساندویچ پانل‌ها می‌شود.

کاهش عملکرد حرارتی و عایق بندی: عایق حرارتی یکی از مزایای بسیار مهم ساندویچ پانل‌هاست که بیشتر سازندگان به این دلیل از ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌کنند. حال اگر درزبندی ساندویچ پانل به درستی صورت نگیرد شاهد انتقال حرارت و ورود و خروج هوا بین محیط داخلی و بیرونی سازه خواهیم بود.

کاهش عمکلرد صوتی: طبیعتا وجود هر گونه درز و نقطه ضعفی در خلال نصب و اجرای ساندویچ پانل‌ها سبب کاهش عمکلرد صوتی ساندویچ پانل‌ها می‌شود این مورد در برخی از سازه‌ها مانند سازه‌های نگهدارنده ژنراتورهای برق یا سازه‌های chp بسیار حائز اهمیت است.

خرابی ساختمان: قاعدتا نفود هر گونه آب و رطوبت حتی به داخل سازه‌های سنتی  افراد را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. آب و رطوبت می‌توان باعث تغییر شکل و تخریب مصالح شود.

کاهش عمر مفید سازه: هر چند که ساندویچ پانل‌ها در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارند اما نقاط اتصال و درزهای بین شیت ساندویچ پانل‌ها جز نقاط ضعف ساندویچ پانل‌ها محسوب می‌شود و نفوذ آب و رطوبت به داخل سازه بر روی متریال تشکیل دهنده پانل‌ها تاثیر گذاشته و از عمر مفید پنل‌ها می‌کاهد.

درزبندی ساندویچ پانل

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده انتخاب یک تیم نصب حرفه‌ای و مجرب بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر این شما برای جلوگیری نشت آب و مشکلات ناشی از عدم درزبندی و آب‌بندی مناسب می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

انتخاب ساندویچ پانل با کیفیت: انتخاب یک برند معتبر که از متریال با کیفیت برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند بسیار حائز اهمیت است.

نصب صحیح و اصولی ساندویچ پانل: انتخاب یک تیم حرفه‌ای و متخصص نصب ساندویچ پانل از ایجاد مشکلات ثانویه و ضرر و زیان مالی جلوگیری می‌کند.

استفاده از مواد سیل بند مناسب: استفاده از چسب‌های ضد آب و نوار چسب‌های مناسب در نقاط حساس مانند اتصالات جز تمهیدات درزبندی و آب‌بندی ساندویچ پانل محسوب می‌شود.

بازدید منظم از سازه: بازدیدهای دوره‌ای و منظم از سازه سبب می‌شود تا وجود هر گونه مشکل فنی در سازه به موقع تشخیص داده شود و تدابیر مناسب برای آن در نظر گرفته شود.

جهت دریافت مشاوره‌های فنی رایگان در زمینه نصب و اجرای ساندویچ پانل، همچنین استعلام قیمت ساندویچ پانل و صدور پیش فاکتور کارشناسان ما در مجموعه آسیا پانل آماده ارائه خدمات و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *