انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست

تا کنون با مقالاتی همچون ساندویچ پانل چیست، ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی در خدمت شما بوده‌ایم و در این مقالات مشخصات هر کدام از انواع ساندویچ پانل‌ها را با جزئیات شرح دادیم. در این مقاله قصد داریم درباره انواع ساندویچ پانل دیواری، انواع ساندویچ پانل سقفی صحبت کنیم.

همان طور که میدانید هر کدام از انواع سازه‌هایی که با استفاده از ساندویچ پانل بنا می‌شوند مشخصات و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که متریال به کار برده شده در این سازه‌ها می‌بایست الزامات و نیازهای این سازه‌ها را مرتفع کند. از همین رو ساندویچ پانل‌ها انواع گوناگونی دارند که بر اساس فاکتورهای مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند.

انواع ساندویچ پانل به لحاظ کاربرد

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری که به عنوان جایگزینی برای مصالح سنتی در نظر گرفته می‌شود به عنوان پوشش دیوار انواع سازه‌های صنعتی، مسکونی، سردخانه، کلین روم و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساندویچ پانل دیواری را با تمامی انواع فوم‌ها و ورق‌ها قابل تولید است. ساندویچ پانل دیواری را با ضخامت و چگالی متفاوت تولید می‌کنند. انواع ساندویچ پانل دیواری شامل:

 • ساندویچ پانل دیواری پلی اورتان
 • ساندویچ پانل دیواری پلی استایرن
 • ساندویچ پانل دیواری اکس پی اس
 • ساندویچ پانل دیواری پشم سنگ
 • ساندویچ پانل دیواری آلوزینک
 • ساندویچ پانل دیواری گالوانیزه
 • ساندویچ پانل دیواری آلومینیوم

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل‌های سقفی به عنوان پوششی برای سازه‌های پیش ساخته و جلوگیری از ریزش باران، برف و تابش آفتاب در نظر گرفته می‌شود. ساندویچ پانل‌های سقفی به شکل گام‌دار و با انواع فوم‌ها و ورق‌های موجود در بازار تولید می‌شوند. انواع ساندویچ پانل سقفی شامل موارد زیر است:

 • ساندویچ پانل سقفی پلی اورتان
 • ساندویچ پانل سقفی پلی استایرن
 • ساندویچ پانل سقفی اکس پی اس
 • ساندویچ پانل سقفی پشم سنگ
 • ساندویچ پانل سقفی آلوزینک
 • ساندویچ پانل سقفی گالوانیزه
 • ساندویچ پانل سقفی آلومینیوم

انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل به لحاظ نوع متریال

تمامی انواع ساندویچ پانل‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم هم در نوع ساندویچ پانل دیواری و هم در نوع ساندویچ پانل سقفی طراحی و تولید می‌شوند.

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان بواسطه داشتن یک لایه فوم عایق از جنس پلی اورتان به این نام معروف شده است. ساندویچ پانل پلی اورتان یکی از بهترین انواع ساندویچ پانل‌های موجود در بازار محسوب می‌شود چرا که بالاترین مقاومت را در برابر تبادلات حرارتی و رطوبتی دارد. از  همین رو از ساندویچ پانل پلی اورتان در ساخت سازه‌های حساسی مانند کلین روم و سردخانه استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن مشتکل از یک لایه فوم پلی استایرن یا همان یونولیت است. پانل‌های پلی استایرن بسیار سبک  وکم وزن بوده و حمل‌ونقل بسیار راحتی دارند.

مزیت اصلی این پانل‌ها قیمت پایین‌تر نسبت به سایر انواع پانل‌های موجود در بازار است اما در برابر تبادلات حرارت، رطوبت و صوت مقاومت بسیار پایینی دارند. همچنین مقاومت در برابر حریق این فوم نیز در پایین‌ترین حد ممکن است، بنابراین برای سازه‌هایی که به دلیل نوع فعالیت احتمال آتش سوزی در آن‌جا بالاست به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

ساندویچ پانل پشم سنگ

نوع فوم ساندویچ پانل پشم سنگ تا حدودی با سایر انواع ساندویچ پانل‌ها متفاوت است. فوم پشم سنگ ترکیبی از الیاف معدنی و سنگ بازالت است. به همین دلیل بالاترین مقاومت در برابر آتش سوزی با تحمل دمای +750 درجه سانتی‌گراد و نقطه ذوب 1300 درجه متعلق با ساندویچ پانل پشم سنگ است.

ساندویچ پانل اکس پی اس

بعد از ساندویچ پانل پلی اورتان، ساندویچ پانل اکس پی اس بیشترین مقاومت را در برابر حرارت و رطوبت ایفا می‌کند. فوم اکس پی اس در حقیقت نوع تقویت شده فوم پلی استایرن است و از فشردگی و انسجام بیشتری نسبت به فوم پلی استایرن برخوردار است.

ساندویچ پانل گالوانیزه

ساندویچ پانل گالوانیزه به دلیل نوع پوشش بیرونی ساندویچ پانل‌ها به این نام معروف است. ورق گالوانیزه از مقاومت حرارتی، رطوبتی و مکانیکی بسیار خوبی برخوردار است. به همین دلیل ساندویچ پانل گالوانیزه یکی از پرکاربردترین و پر مصرف‌ترین انواع پانل‌ها محسوب می‌شود.

ساندویچ پانل آلوزینک

مقاومت حرارتی ورق آلوزینک همانند ورق گالوانیزه است اما ورق آلوزینک از مقاومت رطوبتی بیشتری برخوردار است و به شکل قابل توجهی در برابر پوسیدگی، زنگ زدگی و خوردگی مقاوم است. اما در برابر حریق و آتش سوزی مقاومت کمتری نسبت به ورق گالوانیزه دارد. به همین دلیل از ساندویچ پانل آلوزینک در مناطق شمالی و جنوبی کشور با رطوبت و شرجی بالا، بیشتر استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل آلومینیوم

در بین ورق‌های موجود ورق آلومینیوم بالاترین مقاومت حرارتی، رطوبتی و رنگ پذیری را به خود اختصاص داده استو مقاومت در برابر حریق و آتش سوزی در این ورق همانند ورق گالوانیزه است. به همین دلیل از ساندویچ پانل آلومینیوم در کاربری‌های خاص و در مناطقی که دما به شدت بالاست استفاده می‌شود.

انواع ساندویچ پانل بر اساس نوع متریال

نصب انواع ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل‌ها به صورت کلی در عین ساده بودن نیازمند داشتن تخصص، مهارت و تجربه است چرا که اگر کوچکترین اشتباه یا خطایی در مراحل نصب و اجرا صورت گیرد قطعا در آینده شما را با مشکلاتی مانند عدم درزبندی و آب‌بندی مناسب پانل و نفوذ رطوبت به درون سازه مواجه می‌کند.

به همین دلیل همیشه توصیه می‌کنیم از افراد حرفه‌ای و زبده در این زمینه کمک بگیرید. نصب ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی تا حدودی با یکدیگر متفاوت است و برای درزبندی و آب‌بندی این پانل‌ها به یکسری اکسسوری و ملزومات مانند ورق آبرو، ورق فلاشینگ و فیتر نیاز است.

ابعاد انواع ساندویچ پانل: هر کدام از انواع ساندویچ پانل‌ها با توجه به نوع کاربری و متراژ سازه در ابعاد گوناگونی تولید می‌شوند. ابعاد ساندویچ پانل‌ها نیز به این صورت است که طول ساندویچ پانل با توجه به سفارش مشتری برش خواهد خورد و عرض پنل‌ها به شکل ثابت و در حدود 1 متر تعریف شده است.

ضخامت ساندویچ پانل‌ها بین 3 الی 15 سانتی‌متر است اما در موارد خاصی ممکن است این اعداد متفاوت باشد. ورق‌های به‌کار رفته در ساندویچ پانل‌ها نیز بین 0.4 الی 0.7 میلی‌متر تولید می‌شوند.

تولیدکننده انواع ساندویچ پانل

تولیدکنندگان معتبر و مطرح بسیاری در زمینه تولید ساندویچ پانل فعالیت می‌کنند. اما پیشنهاد ما این است که برای تهیه ساندویچ پانل و تضمین طول عمر و پایداری سازه خود حتما از تولیدکنندگان معتبر ساندویچ پانل‌های خود را تهیه کنید.

تولیدکنندگان معتبر از مواد اولیه با کیفیت در تولید محصولات خود استفاده می‌کنند بنابراین حتما در این مورد تحقیق کنید تا بعدها ساندویچ پانل‌های خریداری شده دچار مشکلات جداشدن فوم از ورق، تبله کردن پانل و آسیب به رنگ پانل نشود.

لیست قیمت انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم با توجه به نوع متریال، کیفیت مواد اولیه و متراژ مورد نیاز مشتریان قیمت متفاوتی دارند. به همین جهت، برای استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل با کارشناسان ما در آسیا پانل تماس حاصل نمایید. لازم به ذکر است کارشناسان ما آماده ارائه مشاوره‌های فنی رایگان در خصوص نصب ساندویچ پانل نیز هستند.

[smart_post_show id=”1355″]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *