انواع ورق ساندویچ پانل

انواع ورق ساندویچ پانل

ورق فلزی  (Sheet Metal) یا به‌طور خلاصه ورق یک صفحه صاف و تخت فلزی است که توسط فرایندهای صنعتی نازک شده و ضخامت کمی دارد.  ورق‌کاری(Sheet metal Working) به مجموعه عملیاتی گفته می‌شود که به منظور فرم دادن ورق‌ها انجام می‌گیرد.1

ورق کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنعت ساختمان‌سازی و به خصوص سازه‌های پیش ساخته دارد. ورق فلزی یکی از متریال و اجزای اصلی ساندویچ پانل‌ها به شمار می‌رود که نقش محافظت از ساختار کلی ساندویچ پانل را در برابر عوامل مخرب محیطی ایفا می‌کند.

انواع ورق ساندویچ پانل بر اساس جنس

ورق‌های فلزی مورد استفاده در ساندویچ پانل در 3 نوع زیر تولید می‌شود:

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه یکی از پرکاربردترین ورق‌های فلزی مورد استفاده در ساختار ساندویچ پانل است. این ورق استفاده گسترده‌ای در صنعت ساخت‌وساز و خودروسازی دارد.

ورق گالوانیزه به لحاظ نوع ساختار شامل یک لایه ورق آهنی با روکشی از عنصر روی است که سبب افزایش مقاومت ورق در برابر رطوبت و پوسیدگی می‌شود. گالوانیزاسیون نیز به دو روش نورد گرم و نورد سرد انجام می‌شود. در فلزکاری، عملیات‌های نورد (Rolling) یکی از فرآیندهای شکل دهی فلزات و کاهش ضخامت مقاطع مختلف فلزی است. در دستگاه نورد، شمش فلزی با عبور از بین یک یا چند جفت غلتک تغییر شکل می‌دهد. 2

 از ورق گالوانیزه برای تولید ساندویچ پانل گالوانیزه استفاده می‌شود. عایق میانی ساندویچ پانل را نیز بر اساس نیاز و نوع کاربری پروژه انتخاب می‌کنند.

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم برای مصارف خاص و معدودی استفاده می‌شود. از خصوصیات و ویژگی‌های ورق آلومینیوم می‌توان به انعطاف پذیری و براق بودن این ورق‌ها اشاره کرد. رول فرمینگ این ورق‌ها برای متراژهای بالای 2000 متر باز می‌شود به همین دلیل برای سازه‌های زیر این متراژ از ورق آلومینیوم استفاده نمی‌کنند.

ورق آلومینیوم مقاومت مکانیکی بسیار خوبی دارد و در بین ورق‌های موجود بالاترین مقاومت را در برابر رطوبت، خوردگی و پوسیدگی دارد. از همین رو از ساندویچ پانل آلومینیوم در مناطق با رطوبت بالا استفاده می‌شود.

ورق آلوزینک

ورق آلوزینک یکی از بهترین ورق‌های موجود برای پوشش ساندویچ پانل است. ورق آلوزینک نیز یک ورق آهنی با روکشی از آلیاژ روی و آلومینیوم است. این ترکیبات در حدود 55% آلومینیوم، 43.4 % روی و 1.6% سیلیکون است.

این ورق در برابر رطوبت، خوردگی و پوسیدگی مقاومت بالاتری نسبت به ورق گالوانیزه دارد. از ورق آلوزینک عموما برای ساخت سردخانه‌های صنعتی و کلین روم استفاده می‌شود.

انواع ورق فلزی

برای اطلاع از مشخصات ساندویچ پانل آلوزینک به مطلب مربوطه در بخش انواع ساندویچ پانل مراجعه نمایید.

انواع ورق ساندویچ پانل بر اساس شکل ظاهری

ورق‌های مورد استفاده در ساندویچ پانل‌ها بر اساس شکل ظاهری تفاوت‌هایی دارند. این تفاوت‌ها تاثیری در عملکرد ورق ندارد و تنها بر روی زیبایی ظاهری سازه تاثیرگذار است.

ورق ذوزنقه

ورق‌هایی هستند که مقاطع آن‌ها به شکل ذوزنقه است و بعد از تمام شدن گام ساندویچ پانل، سطح ورق صاف و بدون برجستگی یا فرو رفتگی است. از ورق‌های ذوزنقه برای تولید انواع ساندویچ پانل استفاده می‌شود. پوشش سقف انواع سازه‌های پیش ساخته مانند سوله‌ها، کانکس‌ها، ویلاها از جمله کاربردهای ورق ذوزنقه است.

ورق شادولاین

ورق شادولاین به لحاظ ظاهری تشابه زیادی با ورق ذوزنقه دارد و برخی به اشتباه تصور می‌کنند هر دو این ورق‌ها یک ورق واحد است. ورق شادولاین نیز دارای مقاطع ذوزنقه‌ای شکل است، اما مقاطع این ورق نسبت به ورق شادولاین کمی عریض‌تر بوده و بعد از تمام شدن گام و مقطع رو به بالا، یک مقطع ذوزنقه‌ای رو به پایین وجود دارد. به همین صورت تا انتهای ورق شادولاین یک مقطع رو به بالا و یک مقطع رو به پایین طراحی شده است.

ورق سینوسی

ورق‌های سینوسی همان ورق کروگیت یا موج‌دار است که برخلاف ورق ذوزنقه و شادولاین مقطع ذوزنقه‌ای شکل ندارد. از این ورق نیز در ساخت بسیاری از سقف‌های شیروانی، سوله‌های تولیدی، انبار و سازه‌های پیش ساخته مسکونی استفاده می‌شود.

ورق سینوسی

انواع ورق نصب ساندویچ پانل

برای نصب ساندویچ پانل انواع متفاوتی از ورق‌های فلزی در اشکال و کاربردهای گوناگون وجود دارد.

ورق فلاشینگ

به صورت کلی ورق فلاشینگ برای درزبندی و آب‌بندی فواصل بین پانل‌ها استفاده می‌شود. ورق فلاشینگ یک نوع ورق خم خورده است که با ورق کاری فرم داده شده است. ورق فلاشینگ با توجه به نوع کاربرد در سازه، در اشکال گوناگونی تولید می‌شود. انواع ورق فلاشینگ بر اساس کاربرد شامل ورق فلاشینگ تاج، زیر تاج، کنار و زیر پنجره، آبچکان، درزگیر، سه پله، درز  ژوئن دیواری، درز ژوئن سقفی است.

ورق آبرو

ورق آبرو یکی دیگر از انواع متعلقات نصب ساندویچ پانل است. ورق آبرو یا گاتر برای جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی ناشی از بارش برف‌وباران به سمت سطح زمین کاربرد دارد. علاوه بر این استفاده از ورق آبرو در انتهای شیب ساندویچ پانل‌های سقفی صدای ناشی از بارش باران را کاهش می‌دهد.

ورق آبرو در سه نوع ورق آبرو جعبه‌ای، لندنی و فیتیله‌ای تولید می‌شود که بر اساس متراژ سازه، نوع کاربری و سلیقه کارفرما یکی از انواع این ورق‌ها انتخاب می‌شود.

ورق نما دامپا

ورق نما دامپا ترکیب دو اسم در کنار یکدیگر است. این ورق‌ها را با عناوین مختلف مانند ورق نما، ورق دامپا، لمبه یا پیشانی نیز می‌شناسند. از این ورق‌ها به عنوان زیرکوب و پوشش دامنه یا همان بیرون زدگی پنل‌های سقفی استفاده می‌شود. این ورق‌ها نیز در جنس‌های متفاوتی مانند آلومینیوم، آلوزینک یا گالوانیزه تولید می‌شوند.

آسیا پانل

مجموعه آسیا پانل یکی از معتبرترین تولیدکنندگان و تامین کنندگان ورق فلزی ساندویچ پانل است. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

  1. ورق کاری ↩︎
  2. نورد ↩︎

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *