انواع فوم ساندویچ پانل

انواع فوم ساندویچ پانل

به صورت کلی فوم‌های ساندویچ پانل در 4 نوع فوم پلی استایرن (eps)، فوم اکس پی اس(xps) ، فوم پلی اورتان (PUR/PIR) و فوم پشم سنگ تقسیم‌بندی می‌شود. فوم‌های به کار رفته در ساختار ساندویچ پانل به لحاظ نوع ترکیبات در دو نوع تولید می‌شوند:

فوم های پلیمری

فوم‌های پلیمری فوم‌هایی هستند که به صورت جامد یا مایع از پلیمر تشکیل شده‌اند. پلیمرها نیز از واحدهای کوچکتری به نام مونومر تشکیل شدند.

فوم‌های پلی اورتان، پلی استایرن و اکس پی اس از دسته فوم‌های پلیمری هستند. این فوم‌ها در دو نوع فوم سلول باز و سلول بسته طراحی و تولید می‌شوند.

برای مثال فوم پلی استایرن (eps) جز فوم‌های منبسط شده (اکسپند شده) یا همان سلول باز است که خلل و فرج فراوانی درون فوم وجود دارد. فوم اکس پی اس (xps) جز فوم‌های اکسترود شده یا همان سلول بسته است که از انسجام و فشردگی بیشتری نسبت به فوم پلی استایرن برخوردار است.1

فوم از جنس الیاف

فوم‌هایی که از جنس الیاف هستند مانند پشم سنگ و پشم شیشه از مجموعه‌ای از مولکول‌های زنجیره‌ای خطی و دراز تشکیل شده‌اند. این مولکول‌ها همان پلیمرها هستند که واحدهای مونومری تشکیل دهنده آن‌ها بیش از دو کربن مسطح دارد.2

فوم پشم سنگ از الیاف طبیعی معدنی  (آزبست یا پنه نسوز) تشکیل شده  است. آزبست ترکیبات معدنی منیزیم و سیلیوم است که مقاومت بسیار بالایی در برابر گرماو آتش دارد به همین دلیل در صنایع ساختمانی و به خصوص در سیمان از این ماده استفاده می‌شود. این ماده متریال اصلی فوم پشم سنگ است و به همین دلیل عایق پشم سنگ بالاترین مقاومت را در برابر حرارت و حریق دارد.

فوم عایق چیست؟

فوم یک نوع عایق است که می‌تواند در داخل دیوار، سقف، کف و درزها مورد استفاده قرار گیرد و از نفوذ سرما در فصل زمستان و گرما در تابستان جلوگیری کند. در حقیقت تمامی انواع فوم‌ها با درجات مختلفی در برابر تبادلات انرژی به شکل یک سد یا عایق عمل می‌کنند و سبب حفظ و تعادل دمای داخلی محیط می‌شوند.

به صورت کلی ساندویچ پانل‌ها در دو نوع پیوسته (continuous) و ناپیوسته (discontinuouse) تولید می‌شوند. در روند تولید ساندویچ پانل‌ها نحوه اتصال و تولید فوم عایق نقش بسیار مهمی  دارد.

در تولید پیوسته (کانتینیوس) فوم پلی اورتان به صورت مایع بر روی ورق فلزی ریخته شده و همراه با ورق رویی وارد دستگاه اتوکلاو می‌شوند در این فرایند بر اساس حرارت فوم پلی اورتان منبسط شده و به صورت جامد درمی‌آید.

در فرایند تولید ناپیوسته (دیسکانتینیوس) فوم اکس پی اس یا پشم سنگ به صورت آماده همراه با ورق فلزی رویی و زیرین وارد خط تولید شده و با استفاده چسب‌های مخصوص به ورق‌ها چسبانده می‌شود.

فوم های ساندویچ پانل

انواع فوم ساندویچ پانل دیواری و سقفی

فوم عایق جز اجزای اصلی ساخت ساندویچ پانل‌هاست که در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.  هر کدام از انواع فوم‌ها ویژگی بخصوصی دارند که متناسب با نیازهای یک یا چند نوع کاربری است. در ادامه به مشخصات و ویژگی‌های انواع فوم ساندویچ پانل اشاره می‌کنیم:

فوم پلی اورتان

فوم پلی اورتان در دو کلاس کندسوز (PUR) و نسوز تولید می‌شود. از فوم پلی اورتان در تولید ساندویچ پانل پلی اورتان استفاده می‌شود. فوم پلی اورتان از انسجام و مقاومت مکانیکی بسیار بالایی برخوردار است. ویژگی بارز فوم پلی اورتان مقاومت بالای این فوم در برابر حرارت و رطوبت است.

از فوم پلی اورتان در ساخت سردخانه و کلین روم استفاده فراوانی می‌شود. در این محیط‌ها بعضا میزان رطوبت بالاست و حفظ دمای داخلی محیط از اهمیت بالایی برخوردار است. این فوم مقاومت بسیار خوبی در برابر نفوذ حشرات و رشد قارچ و کپک دارد.

از فوم پلی اورتان نه تنها در صنعت ساختمان‌سازی بلکه در عایق کاری انواع لوله‌های دریایی، لوله‌های پتروشیمی، لوله‌های آب‌وفاضلاب و مخازن صنعتی استفاده می‌شود.

فوم پلی اورتان ساندویچ پانل

فوم پلی استایرن

در حال حاضر استفاده از فوم پلی استایرن تقریبا مسوخ شده است. فوم پلی استایرن (یونولیت) به لحاظ مقاومت فیزیکی و مقاومت در برابر حریق عملکرد بسیار ضعیفی دارد. علاوه بر این به دلیل داشتن خلل و فرج فراوان در برابر رطوبت و حرارت نیز عایق مناسبی نیست.

اما این فوم قیمت مناسبی به سایر انواع فوم‌ها داشته و در برخی از انواع کاربری‌ها که مقاومت در برابر حریق اهمیت چندانی ندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فوم اکس پی اس

فوم اکس پی اس نوع تقویت شده و فشرده شده فوم پلی استایرن است. این فوم مقاومت حرارتی و رطوبتی بیشتری نسبت به فوم پلی استایرن دارد. از ساندویچ پانل اکس پی اس در بسیاری از انواع کاربری‌ها و سازه‌های پیش ساخته مانند سوله انبار، سوله تولیدی، سوله وزشی، انواع کانکس و غیره استفاده می‌شود.

فوم پشم سنگ

فوم پشم سنگ ترکیبی از الیاف طبیعی معدنی و مواد حاصل از ذوب سنگ‌های آتشفشانی است. ویژگی بارز و مورد توجه این فوم مقاومت بسیار بالای آن در برابر حریق و آتش سوزی است؛ به گونه‌ای که می‌تواند در مدت زمان طولانی از گسترش آتش جلوگیری کند.

از دیگر مزایای فوم پشم سنگ این است که عایق صوت بسیار خوبی است. از ساندویچ پانل پشم سنگ در بسیاری از انواع کاربری‌ها با سر و صدای زیاد استفاده می‌شود. مانند سالن‌های سینما و کنفرانس، استودیوهای ضبط صدا، کانکس‌های ژنراتور برق، سازه‌های chp و پالایشگاه‌ها.

قابل توجه است که تمامی انواع فوم‌ها در نوع ساندویچ پانل دیواری با ضخامت 3 الی 15 سانتی‌متر و در نوع ساندویچ پانل سقفی با ضخامت 4، 6، 8 و 10 سانتی‌متر تولید می‌شوند.

انواع فوم پانلترکیباتدانسیته (چگالی)مقاومت در برابر حرارتمقاومت در برابر رطوبتمقاومت در برابر صوتمقاومت مکانیکیمقاومت در برابر حریق
فوم پلی اورتان (PIR)ایزوسیانات و پلیول+40 kg/m3********************
فوم پلی استایرنهیدروکربن بلند زنجیر (سلول باز)+15 kg/m3***********
فوم اکس پی اسهیدورکربن (سلول بسته)+25 kg/m3****************
فوم پشم سنگالیاف طبیعی معدنی (آزبست)+120 kg/m3********************
مشخصات انواع فوم ساندویچ پانل

ویژگی‌های فوم عایق ساندویچ پانل

دلایل زیادی برای استفاه از فوم‌ها در ساندویچ پانل وجود دارد. در ادامه به چند نمونه از مزایای فوم عایق ساندویچ پانل اشاره می‌کنیم:

  • وزن سبک
  • عایق بودن در برابر حرارت، رطوبت و صوت
  • مقاومت در برابر آتش سوزی و حریق
  • فرایند تولید راحت و سریع
  • مقاومت در برابر جوندگان و نفوذ حشرات موذی
  • قیمت مناسب

قیمت انواع فوم ساندویچ پانل

تعیین قیمت فوم ساندویچ پانل به عوامل مختلفی مانند کیفیت فوم، شرکت تولیدکننده و ابعاد و متراژ درخواستی مشتریان بستگی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشخصات انواع ساندویچ پانل به آدرس صفحه مربوطه در سایت مراجعه نمایید.

  1. فوم‌های پلیمری ↩︎
  2. الیاف ↩︎

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *