ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل چیست

تعاریف مختلفی از ساندویچ پانل در سراسر وب وجود دارد اما اگر بخواهیم ماهیت ساندویچ پانل را به صورت تخصصی و علمی شرح دهیم باید بگوییم که ساندویچ پانل از دسته مصالح ساختمانی است که به صورت پیش ساخته در کارخانه طراحی و تولید می‌شود. همین الان که مشغول مطالعه این مقاله هستید کارفرمایان و سازندگان بسیاری از ساندویچ پانل، برای پوشش دیوار و سقف ساختمان‌ها و سازه‌های خود استفاده می‌کنند.

در حقیقت دیوار و سقف ساختمان و ساز ه شما از پیش در کارخانه تولید و آماده نصب می‌شود. به عبارت دیگر به جای استفاده از آجر، تیرچه بلوک، سیمان و موارد غیره تنها از ساندویچ پانل استفاده می‌کنند. این سیستم ساخت‌وساز سبب کاهش هزینه‌های ساخت و افزایش سرعت اجرای پروژه می‌شود.

از آن‌جایی که ساندویچ پانل‌ها به عنوان عضو باربر ساختمان کاربرد ندارند برای نصب و اجرای آن به یکسری زیرسازی ترجیحا فلزی نیازمندیم.

اجزای تشکیل دهنده ساندویچ پانل

ساختار ساندویچ پانل در عین سادگی، بسیار کارآمد است. اما سوال اصلی این است که ساندویچ پانل چیست؟ ساندویچ پانل از سه لایه اصلی تشکیل شده است که از طریق چسب‌های مخصوص به یکدیگر چسبیده‌اند. شمای کلی ساندویچ پانل را می‌توانید به صورت یک مستطیل سه لایه در نظر بگیرید. لایه‌های بیرونی از جنس ورق فلزی و کاملا مشابه یکدیگر هستند و لایه میانی از جنس فوم  و یا پشم است که نقش صداگیری، ضربه‌گیری و عایق کردن سازه در برابر تبادلات انرژی مانند حرارت و برودت را برعهده دارد.

ورق‌های فلزی به کار رفته در ساختار ساندویچ پانل، از جنس ورق آلومینیوم، ورق فلزی گالوانیزه و ورق آلوزینک است که هرکدام از این ورق‌ها مزیت و ویژگی خاصی دارند و متناسب با برخی از انواع کاربری‌ها هستند. فوم مصرفی در ساختار ساندویچ پانل‌ها نیز از 4 نوع خارج نیست و شامل فوم پلی استایرن (یونولیت)، فوم اکس پی اس، فوم پلی اورتان و فوم پشم سنگ است. در واقع این جنس از فوم‌ها، تنها فوم‌هایی هستند که فاکتورهای مورد نیاز برای ساخت یک سازه با انواع کاربری‌ها را فراهم می‌کنند.

ساندویچ پانل چیست

ساندویچ پانل با ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه یکی از پرکاربردترین انواع ورق‌ها در روند تولید ساندویچ پانل گالوانیزه است. ساختار پایه این ورق‌ها از جنس ورق آهنی به همراه روکشی از عنصر روی است که برای اضافه کردن این عنصر، ورق‌های فلزی را در استخر مذابی از روی فرو می‌برند. اما نقش عنصر روی در ورق‌‌های گالوانیزه افزایش مقاومت این فلز نسبت به رطوبت، پوسیدگی و خوردگی است.

ساندویچ پانل با ورق آلوزینک

ورق آلوزینک یکی از بهترین انواع ورق‌های موجود در بازار ساندویچ پانل است که به دلیل داشتن روکشی از آلیاژ روی و آلومینیوم بر روی ورق فولادی بالاترین مقاومت را در برابر رطوبت و زنگ زدگی دارد. به همین دلیل از ساندویچ پانل آلوزینک برای کاربری‌هایی که در مناطق شرجی و با رطوبت بالا قرار دارند بیشتر استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل با ورق آلومینیوم

همگی ما با ویژگی ورق آلومینیوم  آشنا هستیم ورق آلومینیوم هم یکی از ورق‌های مقاوم در برابر شرایط نامساعد آب‌وهوایی است. یکی از معایب این ورق انعطاف پذیری بالای آن است که ممکن است در هنگام نصب دچار مشکل است علاوه بر آن قیمت بالاتری نسبت به سایر ورق‌ها داشته و ساندویچ پانل آلومینیوم در متراژهای بالای حدودا 20000 متر تولید می‌شود.

ساندویچ پانل با ورق آلومینیوم

ساندویچ پانل با فوم پلی اورتان

فوم پلی اورتان، یکی از بهترین و مقاوم‌ترین انواع فوم‌ است. فوم پلی اورتان از ترکیبات پلیمری پلی ال  و ایزوسیانات تشکیل شده و ویژگی بارز و شاخص پلی اورتان مقاومت در برابر حرارت است. به همین منظور فوم پلی اورتان در سه دسته B1 (نسوز) B2 کندسوز و B3 تولید می‌شود. ساندویچ پانل پلی اورتان نیز در دو نوع نسوز PIR و کند سوز PUR طراحی و تولید می‌شود.

ساندویچ پانل با فوم اکس پی اس

فوم اکس پی اس یکی از ترکیبات فوم پلی استایرن به شمار‌ می‌رود، و در واقع نوع تقویت شده این فوم است. فوم اکس پی اس از فشردگی و انسجام بالاتری نسبت به فوم پلی استایرن برخوردار است به همین دلیل از مقاومت صوتی و رطوبتی خوبی برخوردار است.

ساندویچ پانل با فوم پلی استایرن

فوم پلی استایرن که با نام یونولیت هم آن را می‌شناسیم، یک فوم بسیار سبک با خلل و فرج فراوان است، این فوم در بین فوم‌های موجود ضعیف‌ترین فوم به عنوان مقاومت در برابر رطوبت، صوت و حرارت محسوب می‌شود اما قیمت مناسب‌تری دارد و برای کاربری‌هایی که مقاومت در برابر حرارت و رطوبت حائز اهمیت نیست، کاربرد دارد.

ساندویچ پانل با فوم پشم سنگ

فوم پشم سنگ را با عنوان مقاوم‌ترین فوم در برابر حریق، آتش سوزی و صوت می‌شناسند. این فوم از دانسیته بسیار بالایی برخوردار است و در مقایسه با فوم پلی اورتان بالاترین مقاومت را در برابر حرارت دارد. یکی از نقاط ضعف این فوم مقاومت کم در برابر رطوبت است.

انواع ساندویچ پانل

انواع مدل ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها را به صورت کلی در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی طراحی و تولید می‌کنند که این دو نوع از لحاظ نوع متریال با یکدیگر تفاوتی ندارند، اما شکل ظاهری، کاربرد و موقعیت قرارگیری این پنل‌ها با یکدیگر متفاوت است.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری یکی از انواع اصلی ساندویچ پانل‌هاست که برای پوشش دیوار تمامی سازه‌ها و ساختمان‌های پیش ساخته به کار می‌رود. ساندویچ پانل دیواری به دلیل موقعیت و نوع قرار گیری در سازه به لحاظ ساختاری تا حدودی با ساندویچ پانل سقفی متفاوت است.

فوم و ورق این ساندویچ پانل‌ها به صورت کاملا صاف طراحی می‌شود؛ اما ورق این پنل‌ها برای برخی از شرکت‌های تولیدکننده به دلیل نوع رول فرمینگی که در کارخانه وجود دارد با یکسری شیارها و طرح‌های ریز تولید می‌شود. برای نصب و اجرای ساندویچ پانل‌های دیواری علاوه بر ستون‌های تیرآهنی و استاد به اجزایی مانند رانر نیز نیاز است. رانر در امتداد ساندویچ پانل‌های دیواری نصب می‌شود و شیت‌های پنل درون رانر فیکس می‌شود.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل‌های سقفی از آن‌جایی که در سقف اجرا می‌شوند و به صورت مستقیم در معرض بارش برف و باران قرار دارند وزن وارده به این پنل‌ها زیاد است به همین دلیل برای افزایش مقاومت خمشی ساندویچ پانل‌های سقفی آن‌ها را به صورت گام‌دار، 3 گام یا 4 گام طراحی و تولید می‌کنند.

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید لبه ساندویچ پانل‌ سقفی به صورت اورلپ طراحی شده تا در هنگام قرار گیری شیت‌ها، این لبه بر روی پانل کناری بنشیند و سبب آب‌بندی و درزبندی کامل ساندویچ پانل‌های سقفی شود. برای نصب پنل‌های سقفی نیز به یکسری پروفیل Z یا پرلین نیاز است که وزن وارده ساندویچ پانل‌های سقفی را به تیرهای اصلی منتقل می‌کند.

مشخصات فنی ساندویچ پانل

برای خرید ساندویچ پانل اطلاع از مشخصات فنی پانل ساندویچی بسیار لازم و ضروری است. همان طور که گفتیم ساندویچ پانل‌ها را باید به صورت شیت‌های متسطیل شکل در نظر بگیرید. عرض ساندویچ پانل‌ها معمولا به صورت ثابت و پیش فرض در حدود 1 متر خواهد بود و طول ساندویچ پانل‌ها نیز بسته به سفارش و نیاز مشتری در متراژهای دلخواه برش خواهد خورد اما توجه داشته باشید که طول هر شیت بیش از 12.5 متر نخواهد بود چرا که طول تریلرهای حمل و نقل این اجازه را نخواهد داد.

اما ساندویچ پانل‌ها با ضخامت‌های متفاوتی نیز تولید می‌شوند که این ضخامت بین 3 الی 15 سانتی‌متر متغیر خواهد بود. ورق‌های به کار رفته در ساختار ساندویچ پانل‌ها نیز دارای ضخامت‌های مختلفی هستند که این ضخامت از 0.4 تا 0.7 میلی‌متر متغیر است.

تعیین ضخامت و نوع ساندیچ پانل بسته به نوع کاربری، ابعاد پروژه و موقعیت قرار گیری آن بستگی دارد. اما شما می‌توانید با توجه به نوع کاربری سازه خود هر نوع ورقی را با هر نوع فومی ترکیب کرده و سفارش دهید. برای مثال شما می‌توانید فوم پلی اورتان را با انواع ورق‌های گالوانیزه، آلوزینک و یا آلومینیوم سفارش دهید.

کاربرد ساندویچ پانل

شاید باور نکنید بسیاری از  سازه‌هایی که در اطراف خود می‌بینیم با استفاده از ساندویچ پانل اجرا شده‌اند. از سازه‌هایی مثل سوله، کانکس و سازه پیش ساخته گرفته تا سقف استخرها، پارکینگ‌ها، استادیوم‌ها، سردخانه، کلین روم، مراکز نظامی، کشاورزی، سیلوها و سازه‌های CHP با استفاده از ساندویچ پانل بنا می‌شوند.

خرید ساندویچ پانل

توجه داشته باشید که برای خرید ساندویچ پانل مانند هر کالای دیگری شما باید از شرکت‌های مختلفی استعلام بگیرید و کیفیت محصولات تولیدکنندگان را اعتبار سنجی کنید. برای خرید ساندویچ پانل نیز بعد از مشورت با مهندسین مربوطه باید نوع ساندویچ پانل و ضخامت مورد نیاز  خود را تعیین کنید. مجموعه آسیا پانل یکی از بزرگترین و برترین تولیدکنندگان ساندویچ پانل است که با استفاده از بهترین متریال و جدیدترین خط تولید، محصولات خود را تولید می‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان آسیا پانل تماس حاصل نمایید و از مشاوره‌های فنی این تیم نیز بهره مند شوید. لازم به ذکر است نصب و اجرای ساندویچ پانل‌های خود را می‌توانید به تیم نصب آسیا پانل بسپارید. بخشی از محتوای این صفحه متعلق به سایت ویکی پدیا است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *